Zostały po gotowaniu? Wymieszaj z wodą i spryskaj uczep. Nie nadąży wypuszczać nowych kwiatów

Rośliny balkonowe są piękną dekoracją i przyciągają wzrok każdego sąsiada. Jednym z najbardziej efektownych kwiatów jest uczep rózgowaty, którego płatki mają słoneczny, żółty kolor. Podlej go tą mieszanką, a odwdzięczy się okazałymi pąkami.

 Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl

Uczep rózgowaty to inaczej bidens albo złoty deszcz. Ma pojedyncze, żółte kwiaty i należy do rodziny astrowatych. Zaczyna kwitnąć w maju i utrzymuje się aż do pierwszych przymrozków w październiku. Najlepiej rośnie w pełnym słońcu, dlatego coraz więcej osób decyduje się zasadzić go na balkonie. Trzeba jednak pamiętać, żeby bardzo często i obficie go podlewać, bo źle znosi suszę. W upały trzeba to robić nawet dwa razy dziennie.

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Uczep rózgowaty. Idealna roślina na balkon

Bidens najlepiej rośnie w skrzynkach, pojemnikach i wiszących doniczkach. Z tego względu idealnie sprawdzi się na taras, balkon albo jako ozdoba schodów prowadzących do wejścia do domu. Jest odporny na zmiany pogody i dobrze znosi zarówno chłód i deszcz, jak i upał (pod warunkiem, że jest często podlewany). Nasiona uczepu rózgowatego powinno się wysiewać w lutym albo marcu. Szybko rosnące pędy możesz przyciąć w dowolnym momencie. W maju najlepiej robić to co 2 tygodnie, dzięki czemu roślina zyska ładny, gęsty kształt.

Nawóz do roślin balkonowych. Zrób go sama z resztek po cebuli

Uczep rzadko pada ofiarą szkodników, ale trzeba go za to regularnie nawozić. Rośnie bardzo szybko, więc najlepiej robić to raz na tydzień. Nie musisz kupować drogich preparatów w sklepie ogrodniczym. Bez problemu zrobisz skuteczny i ekologiczny nawóz samodzielnie w domu. Będą ci potrzebne łuski cebuli. Może akurat zostało ci kilka po obiedzie? Nie wyrzucaj ich, tylko wymieszaj z 2 litrami wody i gotuj przez 3 godziny. Po tym czasie odcedź, przelej do buteleczki ze spryskiwaczem i rozpyl na wierzchu ziemi. To prawdziwa bomba witaminowa dla kwiatów: zawiera witaminy B, C i E oraz potas, żelazo i magnez. Do ziemi możesz też włożyć pokruszone skorupki jajek, które wzbogacą glebę o substancje odżywcze.

Więcej o: