Ci właściciele nieruchomości zapłacą nawet 5 tys. zł kary. Wszystko przez brak jednego dokumentu

Niektórzy właściciele nieruchomości zobowiązani są do posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej. Po zmianach w ustawie dokument ten należy przedstawić w kilku sytuacjach, by nie otrzymać grzywny w wysokości nawet 5000 zł. Kto musi mieć taki dokument i ile kosztuje wyrobienie świadectwa charakterystyki energetycznej? Podpowiadamy.

28 kwietnia 2023 roku wprowadzono zmiany związane ze świadectwami charakterystyki energetycznej. Niektórzy właściciele nieruchomości są zobowiązani do posiadania takiego dokumentu, a także do jego przekazania w kilku przypadkach. Jeśli tego nie zrobią, ustawodawca przewidział wysoką karę.

Zobacz wideo Martyna Kupczyk z "Nasz nowy dom" apeluje do widzów

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kto musi posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej? Potrzebne jest w kilku przypadkach

28 kwietnia 2023 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków i prawa budowlanego. Właśnie dlatego w niektórych przypadkach świadectwo charakterystyki energetycznej jest niezbędne. Co to takiego? To dokument określający zapotrzebowanie na energię związaną z użytkowaniem nieruchomości - całego budynku lub tylko konkretnego lokalu. Świadectwo charakterystyki energetycznej potrzebne jest, gdy właściciel chce sprzedać lub wynająć nieruchomość. Wówczas musi przekazać taki dokument najemcy lub kupującemu. Za jego brak w tych sytuacjach ustawodawca przewidział wysokie kary. 

Ile kosztuje świadectwo charakterystyki energetycznej? Za jego brak przewidziano wysokie kary

Wyrobienie świadectwa charakterystyki energetycznej wiąże się z poniesieniem pewnych kosztów. Ich wysokość zależy od wielkości miejscowości, w której będzie przygotowywane oraz rodzaju nieruchomości. Warto też pamiętać, że taki dokument nie jest wystawiany na zawsze. Ważny jest tylko przez dziesięć lat. Koszt wyrobienia świadectwa charakterystyki energetycznej waha się od 400 do nawet 1500 zł w zależności od tego czy będzie dotyczyło lokalu, budynku jednorodzinnego czy wielorodzinnego. Jaka kara została przewidziana za brak takiego dokumentu? Okazuje się, że jeśli właściciel nieruchomości nie przekaże go najemcy lub kupującemu nieruchomość, zapłaci nawet 5000 zł grzywny. 

Więcej o: