Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Dziś każdy z nas identyfikuje się imieniem i nazwiskiem. W przeszłości nie było to jednak tak częste zjawisko. Dopiero w XIV wieku rody szlacheckie zaczęły posługiwać się mianem rodowym. 400 lat później powstał prawny obowiązek dziedziczenia nazwisk. Jaką historię mają twoje personalia i co oznaczają?
Początkowo ludzie identyfikowali się głównie przez użycie imion. Z biegiem czasu i ciągłym wzrostem populacji szlachta zaczęła używać mian rodowych. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej można było rozpoznać konkretnego członka rodziny. Co więcej, magnateria odgrywała ogromną rolę w polityce i handlu. Z tego powodu możliwość lepszej identyfikacji była niezbędna. W kolejnych latach nazwiska zaczęli przyjmować również mieszczanie, a finalnie personalia zaakceptowali również chłopi.
Na jakiej zasadzie przyznawano nazwiska? Duże znaczenie miało miejsce zamieszkania oraz posiadane włości. Przykładowo, Jan mieszkający w miejscowości Dąbrowa nazywany był Dąbrowskim. Niektóre nazwiska przyznawane były m.in. na podstawie wykonywanego zawodu (np. Kowal, Kołodziej). Co ciekawe, najpopularniejsze miano w naszym kraju - Nowak, pochodzi od określenia kogoś nowego, nieznanego przybysza, lub pierwszego z rodu.
W takim razie, jak sprawdzić znaczenie i pochodzenie naszego nazwiska? Jedyne czego potrzebujesz to połączenie internetowe. Informacje na ten temat znajdziemy na stronie nazwiska.ijp.pan.pl. Oprócz etymologi personaliów dowiemy się z niej także, w którym miejscu w kraju znajdziemy najwięcej osób posługujących się tym nazwiskiem. Oprócz tego można poznać różne wariacje przydomków, formy żeńskie, a także inne państwa, w których się pojawia. Wystarczy, że wpiszesz swoje nazwisko w puste pole wyszukiwarki. Następnie należy wybrać opcję "Szczegóły" ukrytej pod ikoną lupy. Po jej kliknięciu zostaniemy przeniesieni na stronę poświęconą danemu przydomkowi. Z tego miejsca można zobaczyć interesujące nas informacje.