Co oznacza twoje nazwisko? Sprawdzisz to w kilka minut. Wszystkie dane znajdziesz w jednym miejscu

Zastanawiałaś się kiedykolwiek, co oznacza twoje nazwisko? Jak się okazuje, znaczenie personaliów można sprawdzić w bardzo łatwy sposób. Nie musisz wcale wychodzić z domu. Dziś dostęp do wszystkich niezbędnych danych jest możliwy dzięki internetowi.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dziś każdy z nas identyfikuje się imieniem i nazwiskiem. W przeszłości nie było to jednak tak częste zjawisko. Dopiero w XIV wieku rody szlacheckie zaczęły posługiwać się mianem rodowym. 400 lat później powstał prawny obowiązek dziedziczenia nazwisk. Jaką historię mają twoje personalia i co oznaczają?

Zobacz wideo Na Hyży ciąży nazwisko Grzegorza? "Na pewno zmienię". A nowy partner? "Chciałabym mu się oddać w całości"

Skąd wzięły się nazwiska? Kiedyś było dowodem statusu społecznego

Początkowo ludzie identyfikowali się głównie przez użycie imion. Z biegiem czasu i ciągłym wzrostem populacji szlachta zaczęła używać mian rodowych. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej można było rozpoznać konkretnego członka rodziny. Co więcej, magnateria odgrywała ogromną rolę w polityce i handlu. Z tego powodu możliwość lepszej identyfikacji była niezbędna. W kolejnych latach nazwiska zaczęli przyjmować również mieszczanie, a finalnie personalia zaakceptowali również chłopi.

Na jakiej zasadzie przyznawano nazwiska? Duże znaczenie miało miejsce zamieszkania oraz posiadane włości. Przykładowo, Jan mieszkający w miejscowości Dąbrowa nazywany był Dąbrowskim. Niektóre nazwiska przyznawane były m.in. na podstawie wykonywanego zawodu (np. Kowal, Kołodziej). Co ciekawe, najpopularniejsze miano w naszym kraju - Nowak, pochodzi od określenia kogoś nowego, nieznanego przybysza, lub pierwszego z rodu.

Co oznacza twoje nazwisko? Sprawdzisz je w banalny sposób

W takim razie, jak sprawdzić znaczenie i pochodzenie naszego nazwiska? Jedyne czego potrzebujesz to połączenie internetowe. Informacje na ten temat znajdziemy na stronie nazwiska.ijp.pan.pl. Oprócz etymologi personaliów dowiemy się z niej także, w którym miejscu w kraju znajdziemy najwięcej osób posługujących się tym nazwiskiem. Oprócz tego można poznać różne wariacje przydomków, formy żeńskie, a także inne państwa, w których się pojawia. Wystarczy, że wpiszesz swoje nazwisko w puste pole wyszukiwarki. Następnie należy wybrać opcję "Szczegóły" ukrytej pod ikoną lupy. Po jej kliknięciu zostaniemy przeniesieni na stronę poświęconą danemu przydomkowi. Z tego miejsca można zobaczyć interesujące nas informacje. 

Więcej o: