Tak wyglądały zakupy w czasach PRL-u. Kartki, kolejki na całą ulicę i pustki na półkach

PRL oficjalnie trwał 37 lat. Artykuły spożywcze kupowało się wtedy na kartki, a kolejki do sklepów rozciągały się na całą ulicę. Ludzie czekali na dostawę produktów po kilka godzin, a zdarzało się, że nie przyjeżdżała wcale. Tak wyglądała kiedyś polska rzeczywistość.

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl

Nazwa Polska Rzeczpospolita Ludowa formalnie została przyjęta 22 lipca 1952 roku i funkcjonowała do 31 grudnia 1989. Prezydentem w tamtym czasie był Wojciech Jaruzelski. Większość z nas realia PRL-u zna wyłącznie z opowieści rodziców i dziadków. Produkty w sklepach znikały w błyskawicznym tempie i zdarzało się, że na półkach stał tylko ocet. Niedobór towarów spowodował, że zaczęto wydzielać kartki na artykuły spożywcze.

Zobacz wideo Polskie kino coraz częściej zachwyca się PRL-em

Sklepy w PRL. Rzeczy kupowało się na kartki

Na początku kartki obowiązywały tylko na cukier. Z biegiem lat ich zakres zaczął się zwiększać i oprócz cukru na kartki kupowało się również mięso, mąkę, masło, kaszę, ryż, mydło, papier toaletowy i proszek do prania. Później dołączyły do tego jeszcze czekolada, benzyna, papierosy, alkohol i buty. Produkty na półki wykładało się w dwóch turach. Pierwsza z nich obejmowała 40% towarów i wykładano ją przed południem. Pozostałe 60% wykładano po południu. Miało to umożliwić zrobienie zakupów osobom, które rano są w pracy.

W praktyce ludzie walczyli o każdą rzecz i prześcigali się w kolejce do kasy. Nawiązywały się komitety kolejkowe, które miały sprawnie i sprawiedliwie zorganizować nabycie produktów. Pojawił się także stacz kolejkowy, czyli osoba, której płaciło się za stanie w kolejce i która robiła zakupy dla innej osoby.

Sklepy w PRLSklepy w PRL Narodowe Archiwum Cyfrowe Autor kolekcji: ziruss1664 https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/kolekcje/-/kolekcje/23107093

Długie kolejki i handel kartkami. Po ubrania chodziło się do Pewexu

Kartki upoważniały jedynie do zakupu towarów, nie gwarantowały natomiast, że produkt będzie dostępny w sklepie. Ludzie zaczęli się nimi wymieniać i handlować, w zależności od tego, czego ktoś akurat potrzebował.

Sklep spożywczy w PRLSklep spożywczy w PRL Narodowe Archiwum Cyfrowe Autor kolekcji: ziruss1664 https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/kolekcje/-/kolekcje/23107093

Bardzo popularnym sklepem był Pewex, w którym można było kupić atrakcyjne, niedostępne w zwykłych sklepach rzeczy. Najczęściej były to ubrania, zabawki, kosmetyki, artykuły RTV, a nawet samochody. W tamtym czasie były to towary luksusowe. Później często były sprzedawane na giełdach i bazarach po wyższych cenach.

Więcej o: