Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl
Nazwa Polska Rzeczpospolita Ludowa formalnie została przyjęta 22 lipca 1952 roku i funkcjonowała do 31 grudnia 1989. Prezydentem w tamtym czasie był Wojciech Jaruzelski. Większość z nas realia PRL-u zna wyłącznie z opowieści rodziców i dziadków. Produkty w sklepach znikały w błyskawicznym tempie i zdarzało się, że na półkach stał tylko ocet. Niedobór towarów spowodował, że zaczęto wydzielać kartki na artykuły spożywcze.
Na początku kartki obowiązywały tylko na cukier. Z biegiem lat ich zakres zaczął się zwiększać i oprócz cukru na kartki kupowało się również mięso, mąkę, masło, kaszę, ryż, mydło, papier toaletowy i proszek do prania. Później dołączyły do tego jeszcze czekolada, benzyna, papierosy, alkohol i buty. Produkty na półki wykładało się w dwóch turach. Pierwsza z nich obejmowała 40% towarów i wykładano ją przed południem. Pozostałe 60% wykładano po południu. Miało to umożliwić zrobienie zakupów osobom, które rano są w pracy.
W praktyce ludzie walczyli o każdą rzecz i prześcigali się w kolejce do kasy. Nawiązywały się komitety kolejkowe, które miały sprawnie i sprawiedliwie zorganizować nabycie produktów. Pojawił się także stacz kolejkowy, czyli osoba, której płaciło się za stanie w kolejce i która robiła zakupy dla innej osoby.
Sklepy w PRL Narodowe Archiwum Cyfrowe Autor kolekcji: ziruss1664 https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/kolekcje/-/kolekcje/23107093
Kartki upoważniały jedynie do zakupu towarów, nie gwarantowały natomiast, że produkt będzie dostępny w sklepie. Ludzie zaczęli się nimi wymieniać i handlować, w zależności od tego, czego ktoś akurat potrzebował.
Sklep spożywczy w PRL Narodowe Archiwum Cyfrowe Autor kolekcji: ziruss1664 https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/kolekcje/-/kolekcje/23107093
Bardzo popularnym sklepem był Pewex, w którym można było kupić atrakcyjne, niedostępne w zwykłych sklepach rzeczy. Najczęściej były to ubrania, zabawki, kosmetyki, artykuły RTV, a nawet samochody. W tamtym czasie były to towary luksusowe. Później często były sprzedawane na giełdach i bazarach po wyższych cenach.