Co stosować na ugryzienie komara? Sprawdź, jak zapobiegać i leczyć

Co stosować na ugryzienie komara, gdy skóra swędzi i piecze? Bez względu na to, czy masz tylko łagodną reakcję, czy duży obrzęk wypróbuj poniższe sposoby na ból oraz skuteczne odstraszacze.

Co na komary: dlaczego atakują ludzi i zwierzęta? 

Samcom komarów do przeżycia wystarczy nektar kwiatowy, komarzyce potrzebują bardziej wartościowego posiłku. Proteiny z ludzkiej lub zwierzęcej krwi pozwalają im złożyć jaja. Co na komary działa niczym magnes? Owady rozpoznają idealnych żywicieli po zapachu oraz przez wydychany dwutlenek węgla, który są w stanie wyczuć nawet z dużych odległości. Dodatkowy wabik stanowi wysoka temperatura ciała i pot. 

Co jest dobre na komary i czy to prawda, że gryzą tylko wybrane osoby? 

Czas zadać kłam teorii, która mówi o tym, że komary lubią "słodką krew" i dlatego atakują tylko niektórych. Tak naprawdę można wymienić wiele czynników, które sprzyjają ugryzieniom, w tym konkretną grupę krwi, wybraną przez dwa gatunki. 

Co konkretnie skłania komary do ataku? 

  • Wspomniany wcześniej dwutlenek węgla, 
  • wypity alkohol, 
  • płeć (kobiety z uwagi na obecność estrogenów są bardziej narażone na ukąszenia) 
  • kolor ubrań, ciemne kolory sprawiają, że łatwiej namierzają cel, 
  • grupa krwi 0 oraz AB, która przyciąga dwa gatunki komarów.

Wiemy już, dlaczego i kogo atakują, czas odpowiedzieć na pytanie co jest dobre na komary i czy można uniknąć ukąszenia? 

Zobacz wideo 3 niezawodne sposoby na uciążliwe komary

Co jest najlepsze na komary? 

Przy wyborze ochrony mamy do wyboru metody naturalne i chemiczne preparaty. Zarówno jedna jak i druga grupa może wywołać silne reakcje alergiczne. Kobiety w ciąży oraz dzieci powinny unikać naturalnych środków na bazie olejków eterycznych oraz substancji typu DEET (N,N-dietylo-m-toluamid), która stanowi doskonałą ochronę przed komarami i kleszczami, ale może zaszkodzić niemowlętom i ciężarnym. Co jest najlepsze na komary w domowym zaciszu? Skuteczną ochronę stanowią moskitiery w drzwiach i oknach, na tarasie warto zapalić kilka świec odstraszających, dzieciom spodobają się opaski oraz bransoletki na owady

Co na ukąszenia komarów? Jak zmniejszyć obrzęk i pozbyć się bólu? 

Po intensywnym ataku komarów czeka nas nieprzespana noc, obrzęki, uczucie swędzenia oraz silny ból psujący klimat wakacji i beztroskiego lata. Tymczasem kilka prostych produktów pomoże skutecznie pozbyć się wszystkich dolegliwości. Co jest najlepsze na ukąszenie komarów? Sprawdź poniższe domowe sposoby: 

  • sok z cytryny łagodzi stan zapalny, wystarczy potrzeć bolące miejsce, 
  • roztwór z soli pomoże pozbyć się obrzęku, 
  • natka pietruszki zmniejsza uczucie swędzenia, 
  • połówka ziemniaka lub cebuli ukoi ból, 
  • okłady z liści białej kapusty pomagają zmniejszyć uczucie świądu.  

W każdej aptece oraz niektórych drogeriach można też kupić żel na ugryzienia, który przyniesie szybką ulgę od bólu i dodatkowo schładza problematyczne miejsce. Planując wyjazd lub spacer do lasu, warto zaopatrzyć się od razu w cały zestaw, czyli spray przeciwko ukąszeniom oraz żel na ból i swędzenie tak na wszelki wypadek.

Zobacz też: Co na muchy w domu? Wystarczy moneta. Odlecą od okien błyskawicznie

Więcej o: