Z brudnym syfonem rozprawią się dwa produkty. Masz je w kuchennej szafce

Brudny i zatkany syfon to popularny problem, z którym od czasu do czasu każdy z nas ma do czynienia. Na szczęście można sobie z nim szybko poradzić, stosując domowe metody. Sprawdź, jak wyczyścić i odetkać zlew bez użycia specjalistycznych środków.

W syfonie zbierają się resztki jedzenia, fusy z kawy i herbaty, a także osad z kamienia. Nie sposób tego uniknąć, chociaż zastosowanie sitka do zlewu pomoże nieco ograniczyć problem. Jeśli masz do czynienia z syfonem, z którego unosi się nieprzyjemny zapach, a woda nie spływa, zastosuj sprawdzony domowy sposób na jego odetkanie i wyczyszczenie.

Zobacz wideo Jak wyczyścić kran i usunąć osad z kamienia? Podpowiadamy

Jak wyczyścić syfon? Z pomocą przyjdzie ci soda oczyszczona i ocet 

Domowym sposobem na udrożnienie i wyczyszczenie syfonu jest zastosowanie mieszanki sody z octem. Jest to prosty i skuteczny sposób, który zajmuje niewiele czasu. Wystarczy wsypać do odpływu szklankę sody oczyszczonej, a następnie zalać ją szklanką octu. Pamiętajmy, aby przykryć czymś odpływ, może to być np. talerz. Z połączenia obu składników z rur możemy dosłyszeć syczenie i bulgotanie, ale te dźwięki nie powinny nas niepokoić, gdyż są dowodem na to, że mieszanka rozpuszcza zalegający w rurach brud. Po upływie około godziny możemy przelać odpływ letnią wodą. Trik z sodą i octem jest świetny nie tylko w przypadku zatkanych rur, ale także, kiedy mamy do czynienia z brudnym syfonem, w którym zbierają się trudne do usunięcia zanieczyszczenia. Po przelaniu odpływu wodą wystarczy przetrzeć go miękką stroną gąbki, a brud powinien szybko zejść.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Co na duży zator? Sól skutecznie rozpuści brud 

Jeśli mamy do czynienia z naprawdę dużym zatorem warto zastosować mieszaninę sody oczyszczonej i soli. Mieszamy oba składniki w proporcji 1:1 i wsypujemy, a następnie całość zalewamy szklanką octu. Roztwór będzie się bardzo pienił, ale nie jest to powodem do niepokoju. Pozostawiamy go na godzinę, a potem spłukujemy wodą.

Więcej o: