Do kiedy można siać ogórki? Lepiej się pospiesz. Po tym terminie warzywa nie wyrosną

Ogórki gruntowe to jedne z najczęściej uprawianych warzyw w przydomowych ogródkach. Termin siewu uzależniony jest od warunków, ale i sposobu. By zapewnić sobie obfite zbiory soczystych owoców, warto zadbać również o nawóz. Sprawdź, do kiedy można siać ogórki i czym je podlewać.

Ogórki gruntowe najczęściej wysiewa się na rozsady. Nie jest to jednak jedyny sposób na uprawę tego warzywa. Możesz je siać bezpośrednio do odpowiednio przygotowanych grządek, w każdym dołku o głębokości ok. 2 cm umieszczając 2-3 nasiona. Ważne jest jednak dopilnowanie właściwego terminu.

Więcej porad ogrodowych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 3 niezawodne sposoby na uciążliwe komary

Do kiedy można siać ogórki? To już ostatni moment. Możesz przyspieszyć kiełkowanie

Ogórki na rozsady sieje się zwykle w drugiej połowie kwietnia, rozsady przenosząc do ogrodów na przełomie maja i czerwca. Jest też dobra wiadomość dla osób, które przegapiły termin. Warzywa bezpośrednio do gruntu można siać od połowy maja do połowy czerwca. To już ostatni dzwonek, jeśli chcesz cieszyć się własnoręcznie wyhodowanymi ogórkami. W ostatnich dniach czerwca do gruntu wysiej nasiona wcześniej podkiełkowane. Jak przyspieszyć kiełkowanie ogórków?

  1. Wsyp nasiona do filiżanki lub pojemnika.
  2. Zalej wodą w temperaturze pokojowej do wysokości nasion.
  3. Postaw naczynie na 24 godziny w ciepłe miejsce, najlepiej słoneczny parapet. Temperatura nie powinna być niższa niż 22 stopnie.
  4. Gdy nasiona będą napęczniałe i lekko śliskie, posadź je bezpośrednio w ziemi.

Domowy nawóz do ogórków. Wystarczy ta przyprawa

Sadzonki potrzebują sporo substancji odżywczych, by wytworzyć dorodne i soczyste owoce. To dlatego ważne jest odpowiednie i regularne dostarczanie roślinie nawozów, ale też zadbanie o odpowiednie podłoże. Warto sięgnąć po naturalne sposoby, dzięki którym ogórki gruntowe będą rosły jak szalone. Najprostszy nawóz do ogórków przygotujesz z dwóch składników, które zapewne znajdziesz w swojej szafce z przyprawami. Mowa o kurkumie i sodzie oczyszczonej. Jak przygotować tę miksturę?

  1. Do słoika wsyp łyżeczkę kurkumy i łyżeczkę sody oczyszczonej.
  2. Zalej 500 ml ciepłej i przegotowanej wody.
  3. Zakręć, wymieszaj i odstaw na ok. 2 godziny.

Po tym czasie rozcieńcz mieszankę 3 litrami odstanej wody i podlej sadzonki. Nawóz z kurkumy i sody wzmocni korzenie ogórków, uchroni je też przed chorobami grzybowymi czy szkodnikami. Zabieg powtarzaj raz na dwa tygodnie. Pielęgnacje możesz uzupełnić niezawodnym nawozem z drożdży. Wystarczy, że kostkę (100 g) świeżych drożdży rozpuścisz dokładnie w 10 litrach ciepłej, ale nie gorącej wody, a następnie odstawisz miksturę na co najmniej godzinę. Po tym czasie podlej sadzonki. Nawóz z drożdży również stosuj raz na dwa tygodnie.

Więcej o: