Nawet 8000 zł dla małżeństw z długim stażem. Wystarczy jeden dokument

Do Senatu została złożona petycja, w której autor podzielił się pomysłem na wprowadzenie nowego dodatku. Miałby on przysługiwać małżeństwom z długim stażem i być jednorazową formą pomocy. Kiedy świadczenie zostanie wprowadzone oraz jak wysokich kwot mogą spodziewać się poszczególne małżeństwa? Podpowiadamy.

Eugeniusz Szymala jest emerytowanym radcą prawnym, który przygotował petycję dotyczącą dodatku dla małżeństw z długim stażem. Trafiła ona do Senatu i zakłada, że jednorazowa forma wsparcia przysługiwałaby małżeństwom posiadającym co najmniej 50-letni staż sformalizowanego związku. Jak szacuje autor petycji, roczna kwota świadczenia pobierana z budżetu państwa wynosiłaby około 100 mln złotych.

Zobacz wideo Pani Janina zdradza przepis na szczęśliwe małżeństwo: Nie wolno się przeciwstawiać, a najpiękniejsze jest to, żeby małżeństwo się szanowało

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dodatek dla małżeństw z długim stażem. Potrzebny będzie jeden dokument

Autor petycji zaproponował, by uhonorować małżeństwa z długim stażem formą finansowego wsparcia. Miałaby to być jednorazowo wypłacana kwota uzależniona od długości trwania związku. Pieniądze trafiałyby do par, które w związku małżeńskim są przez co najmniej 50 lat. Zamiast więc otrzymywać jedynie odznaczenie od prezydenta z okazji "złotych godów", mogłoby im przysługiwać również niemała suma pieniędzy.

Jedynym warunkiem, poza stażem, jest przedstawienie dokumentu potwierdzającego zawarcie małżeństwa, który można pobrać z odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego. Nie wiadomo jednak kiedy dodatek zostanie wprowadzony w życie. Żeby było to możliwe, petycja musi zostać pozytywnie rozpatrzona przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, by następnie Senat mógł przystąpić do przygotowywania projektu ustawy.

Ile ma wynosić dodatek dla małżeństw z długim stażem? Kwota jednorazowej formy wsparcia może zaskoczyć

Kwota dodatku dla małżeństw będzie uzależniona od długości jego stażu. Musi wynosić co najmniej 50 lat, a z każdym kolejnym rokiem kwota odpowiednio wzrośnie. Według szacunkowych wyliczeń, z budżetu państwa na ten cel ma być przekazywane około 100 milionów złotych rocznie. Ile jednak miałoby wynosić takie jednorazowe świadczenie wypłacane poszczególnym małżeństwom? 

  • 50 lat stażu - 5000 złotych;
  • 55 lat stażu - 5500 złotych;
  • 60 lat stażu - 6000 złotych;
  • 65 lat stażu - 6500 złotych;
  • 70 lat stażu - 7000 złotych;
  • 75 lat stażu - 7500 złotych;
  • 80 lat stażu - 8000 złotych.
Więcej o: