Chcieli dać córce imię jak popularny napój. Rada Języka Polskiego stanowczo odradza

Dla wielu rodziców wybór imienia dla dziecka jest nie lada wyzwaniem, nad którym rodzice głowią się często miesiącami. Niektórym zależy, by znaleźć takie, które naprawdę jest rzadko spotykane. Rada Języka Polskiego została zapytana o opinię na temat nadania dziecku imienia, które kojarzy się z napojem oraz rośliną. Postawili sprawę jasno: "Mogłoby je narazić na nieprzyjemności".

Więcej o imionach przeczytasz na Gazeta.pl

Niektórzy rodzice szukając imienia dla dziecka stawiają na klasykę. Są też tacy, którzy inspirują się imionami ulubionych bohaterów z filmów, seriali lub książek, a jeszcze inni decydują się na te anglojęzyczne. Okazuje się jednak, że podczas rejestracji w urzędzie stanu cywilnego, z niektórymi imionami mogą być problemy.

Zobacz wideo Lili Antoniak zdradza, skąd pomysł na dość nietypowe imiona dla córek. "Moja obserwatorka nazwała tak swoją córkę dzięki mnie"

Chciała dać córce na imię Melisa. Rada Języka Polskiego odradziła. "Mogłoby je narazić na nieprzyjemności"

Urząd stanu cywilnego może odmówić zarejestrowania imienia w kilku przypadkach. Zgodnie z polskim prawem dzieci nie można nazywać zdrobnieniami. Dozwolone są tylko pełne formy imion. Nie można również nadawać imion krzywdzących, a więc form ośmieszających lub nieprzyzwoitych. Problemy bywają też w przypadku imion, które nie określają wyraźnie płci dziecka lub są nazwami pospolitymi. Rodzice, którzy mają wątpliwości co do danego imienia, szukają często pomocy u Rady Języka Polskiego. Tak było m.in. z imieniem Melisa. 

(…) nadanie dziewczynce imienia Melisa stałoby w sprzeczności z zasadą, mówiącą o nienadawaniu imion tożsamych z nazwami pospolitymi. Tymczasem melisa to, jak wiadomo, roślina oraz napój otrzymywany z tej rośliny. Nadanie dziecku imienia tożsamego z nazwą popularnego napoju mogłoby je narazić na nieprzyjemności ze strony rówieśników

- odpowiedziała sekretarz Rady, dr Katarzyna Kłosińska.

Czym kierować się wybierając imię dla dziecka?

Niektórzy powiedzą, że najlepiej kierować się prostotą i tradycją. Prawda jest jednak taka, że jeśli imię zgodne jest z obowiązującymi zasadami prawnymi, liczą się wyłącznie upodobania rodziców. O gustach się nie dyskutuje, jednak przed ostatecznym wyborem warto zastanowić się nad tym, czy samemu chciałoby się takie imię nosić. 

Więcej o: