200 zł do emerytury. To pewne! Pieniądze będą wypłacane co miesiąc i dożywotnio, ale nie dla każdego

Dodatki do emerytury to coś, na co liczy wielu seniorów. Podczas gdy ceny w sklepach są wysokie, warto zwrócić uwagę, że niektórym przysługuje dożywotnio 200 zł co miesiąc. Jakie należy spełnić warunki i gdzie złożyć wniosek?

Wysokie ceny na sklepowych półkach sprawiają, że niektórym nie starcza pieniędzy nawet na podstawowe potrzeby. W finansowo trudnych czasach warto sprawdzić, czy seniorom do emerytury nie przysługują jakieś korzystne dodatki, które podreperują domowy budżet. Okazuje się, że niektóra grupa po spełnieniu kilku warunków ma szansę ubiegać się o dodatkowe 200 zł. Pieniędzy nie wypłaci jednak ZUS.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Scheuring-Wielgus: Wszystkie świadczenia społeczne powinny być regularnie rewaloryzowane

Komu przysługuje 200 zł dla seniora? Należy spełnić konkretne warunki

Aby senior mógł otrzymać 200 zł dodatku do emerytury, powinien spełniać odpowiednie warunki. Dodatek przysługuje osobom, które służyły Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym (TOPR). Uregulowano go Ustawą z dnia 17 grudnia 2021 roku o ochotniczych strażach pożarnych. Według informacji wskazanych na rządowej stronie "Gov.pl" należy spełniać trzy istotne warunki:

  1. Osiągnięcie wieku emerytalnego (65 lat w przypadku mężczyzn i 60 lat w przypadku kobiet).
  2. Udokumentowany bezpośredni udział w przynajmniej jednych działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych w roku — dla mężczyzn przez okres 25 lat, a dla kobiet przez okres 20 lat.
  3. Złożenie kompletnego wniosku o przyznanie świadczenia do komendanta (powiatowego lub miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej.

Gdzie złożyć wniosek o 200 zł do emerytury? Wypłatami nie zajmuje się ZUS

Jeśli emeryt spełnia warunki i chciałby otrzymywać dodatkowe 200 zł do emerytury, powinien wiedzieć, że wypłatami nie zajmuje się ZUS oraz nie są one wypłacane z urzędu. Wniosek należy złożyć u miejskiego lub powiatowego komendanta Państwowej Straży Pożarnej. Gdy zostanie zaakceptowany, pieniądze wypłacać będzie Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracyjnych.

Więcej o: