Zmiel i podsyp ziemię, a wyrośnie ci bujna lawenda. Uprawa jeszcze nigdy nie była prostsza

Lawenda jest często wybierana jako element aranżacji tarasów, balkonów oraz ogrodów. Na rynku możemy spotkać wiele jej odmian. Najpopularniejsza jest lawenda wąskolistna lub lawenda francuska. Jak jednak powinna przebiegać ich uprawa, by bujnie rosły i zachwycały zapachem? Podpowiadamy.

Gdy szukamy kwiatów, które upiększą nasz ogród, taras lub balkon, często sięgamy po różne odmiany lawendy. Jest to bardzo popularna roślina, która fantastycznie się rozrasta i obłędnie pachnie. Do tego odstrasza muchy, komary oraz inne owady, dlatego warto obsadzać nią tereny wokół miejsc wypoczynkowych w ogrodzie. Jak jednak o nią dbać, by fantastycznie się prezentowała? 

Zobacz wideo Wspaniały zapach w kilku postaciach. Co można wyczarować z lawendy?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Lawenda w doniczce czy w ogrodzie? Gdzie rośnie najlepiej?

Miłośnicy lawendy często zastanawiają się, czy poradzą sobie z jej uprawą, gdy zdecydują się na sadzonki. Przede wszystkim warto pamiętać, że roślina ta doskonale odnajdzie się zarówno w ogrodzie, jak i w donicach ustawionych na balkonach albo tarasach. Dodatkowo niezwykle łatwo o nią zadbać, ponieważ nie jest zbyt wymagająca.

Gdzie najlepiej rośnie lawenda? Uprawa tej rośliny powinna odbywać się w doskonale nasłonecznionych miejscach, dlatego warto wybierać jej stanowiska z doskonałym dostępem do światła słonecznego. Właśnie wtedy będzie rosła bujnie, zdrowo, a z czasem zacznie zachwycać zapachem. Nie ma więc znaczenia, czy umieścisz ją na balkonie, czy w ogrodzie. Istotne jest jednak, aby jej stanowisko było świetnie nasłonecznione. Co z podlewaniem? Lawenda wbrew pozorom nie wymaga obfitego nawadniania. W zbyt mokrej ziemi jej korzenie od razu zaczną gnić, dlatego warto z tym uważać. Gdy nie ma suszy, podlewanie można wykonywać naprawdę rzadko. Warto jednak mieć na uwadze, by podczas podlewania nie moczyć liści i kwiatów.

Piękna i bujna lawenda? Uprawa rośliny powinna być wzbogacona o jeden trik

Jeśli zależy Ci na tym, by lawenda rosła naprawdę bujnie i zdrowo, zasil ją domowym nawozem, który nic nie kosztuje. Należy zastosować skorupki po jajkach. Sprawdzą się jednak tylko te, które były gotowane w wodzie bez dodatku soli lub innych przypraw. Zamiast wyrzucać skorupki, należy je dobrze wysuszyć, a następnie zmielić na pył. Można wykorzystać do tego blender lub młynek do kawy. Tak przygotowanym proszkiem należy podsypywać lawendę raz na jakiś czas, mieszając go z wierzchnią warstwą ziemi. Dzięki temu lawenda otrzyma niezbędne składniki, które pomogą jej się fantastycznie rozwijać.

Więcej o: