Czternasta emerytura 2023. Będą zmiany w wypłatach. Ci seniorzy nie otrzymają ani grosza

Choć na początku 14. emerytura miała być przyznawana jednorazowo, teraz trwają prace nad tym, by wprowadzić świadczenie na stałe. Ustawa jest już procedowana w Senacie, lecz według przyjętych założeń będzie różnić się zasadami przyznawania względem poprzednich lat. Przez to wielu seniorów może nie otrzymać nawet złotówki.

Wiele seniorek i seniorów czeka na wypłatę dodatkowego świadczenia, jakim jest "czternastka". Choć 13. emerytura niedawno trafiła na ich konta, kolejne zasilenie budżetu dodatkową gotówką jest na wagę złota. Okazuje się jednak, że niektórzy mogą się nieprzyjemnie zaskoczyć. W tym roku niektórzy mogą zapomnieć o wypłacie 14. emerytury. Wszystko przez zmiany, które zostały uwzględnione podczas pracy nad ustawą.

Zobacz wideo Jak wygląda emerytura Majdana? "Znalazłem sobie pracę w mediach"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czternasta emerytura 2023. Zostanie, lecz zmienią się warunki jej przyznawania

Zgodnie z ustawą, "czternastka" nie trafi na konta wszystkich seniorów. W pełnej wysokości otrzymają ją jedynie osoby, których próg dochodowy nie przekracza kwoty 2900 zł brutto. W pozostałych przypadkach zostanie zastosowana zasada "złotówka za złotówkę", dlatego seniorzy ze świadczeniami powyżej 4438,44 zł brutto w ogóle nie otrzymają 14. emerytury. Wszystko za sprawą marcowych waloryzacji świadczeń, które nie były do tej pory brane pod uwagę podczas tworzenia nowego progu dochodowego.

Do tej pory na 14. emeryturę mogło liczyć więcej seniorek i seniorów, ponieważ dwa lata temu obowiązywał inny próg dochodowy. Było to wówczas 120% średniej emerytury, czyli 2900 zł. W obecnych zapisach uwzględniono tylko konkretną kwotę, czyli 2900 zł. Oskar Sobolewski cytowany przez portal rp.pl przyznaje, że nie jest to odpowiednie rozwiązanie. - Chociaż nie jestem zwolennikiem 14. emerytury, to jeżeli rządzący zdecydowali o wprowadzeniu jej na stałe, to kryterium wysokości świadczenia, od którego uzależniona jest jego wypłata, powinno wzrosnąć. Przypomnę, że w tym roku emerytury i renty poszły od marca w górę o 14,8 proc. To powoduje, że przy utrzymaniu tego samego progu mniej osób skorzysta z czternastki, ale też mniej otrzyma je w pełnej wysokości - mówi.

Kiedy będzie wypłacana 14. emerytura? Świadczenie ma być elastyczne

Jak podaje portal gazetasenior.pl wypłata czternastej emerytury ma odbyć się pod koniec sierpnia i we wrześniu 2023 r. Seniorzy otrzymają pieniądze standardowo, wraz z comiesięcznie wypłacaną emeryturą lub rentą. Nie trzeba też składać żadnych wniosków, ponieważ świadczenie przyznawane jest automatycznie. Według ustawy, terminy wypłat w kolejnych latach będą ustalane do 31 października danego roku. W tym czasie Rada Ministrów będzie mogła również wydać rozporządzenie o podwyższeniu kwoty 14. emerytury.

Więcej o: