Ciotka sprawdza męskość pana młodego przed ślubem. Zwyczaje tego ludu mogą niektórych szokować

Status rodziny zależny od ilości posiadanych krów, dzieci należące do ojców i żony, które po śmierci męża stają się własnością jego brata. Lud Banyankole z Ugandy wciąż funkcjonuje na zasadzie patriarchatu, a niektóre ich zwyczaje nie mieszczą się Europejczykom w głowach.

Banyankole zamieszkują Ankole, dawne królestwo, a dziś teren przynależący do Ugandy. W plemieniu charakterystyczna jest klasowość społeczeństwa, a wyznacznikiem bogactwa i statusu rodziny nie są pieniądze, a ilość posiadanego bydła. Jakie zwyczaje panują w plemieniu? Niektóre z nich mogą zaskoczyć.

Zobacz wideo Afryka tonie w plastiku, a w przetwórniach go brakuje

Dziewczynki są przekazywane ciotkom od strony ojca. Mają pilnować dziewictwa i nauczyć je, jak być dobrą żoną

W plemieniu Banyankole nadrzędną rolę odgrywa mężczyzna. Jeśli kobieta urodzi mężowi dziecko, staje się ono jego własnością, a władzę nad córką posiada jedynie ojciec lub jego krewni. W chwili, gdy dziewczyna wychodzi za mąż, musi być dziewicą, ponieważ w innym wypadku grozi jej śmierć. Ciotki od strony ojca są odpowiedzialne za przygotowanie dziewcząt do rozpoczęcia nowego etapu w życiu i upilnowanie ich dziewictwa. Młode dziewczyny są przekazywane do rąk ciotek w wieku od 12 do 14 lat, a krewne uczą je, jak sprzątać, prowadzić dom i być dobrą żoną. W dziewczynki wmuszane jest jedzenie — tłuste mleko i wołowina. Aby uchodziły za atrakcyjne i podobały się mężczyznom, muszą być przy tuszy. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Ciotki sprawdzają męskość i upodobania przyszłego męża. Często są obecne przy pierwszym zbliżeniu

Zanim para młoda weźmie ślub, musi przejść szereg przygotowań. Ojciec pana młodego robi dokładny research w rodzinie dziewczyny, aby wiedzieć, jakie choroby może przekazać dzieciom. Rodzina mężczyzny jest zobligowana również do zapłaty za kobietę, najczęściej w postaci bydła lub piwa. Przed ślubem ciotka sprawująca pieczę nad przyszłą panną młodą, sprawdza męskość wybranka i rozmawia z nim o jego upodobaniach seksualnych. Często jest obecna przy pierwszym zbliżeniu nowożeńców. W plemieniu Banyankole powszechna jest poligamia, jednak to pierwsza żona ma status głównej i najważniejszej.

Więcej o: