Był najwyższym człowiekiem w historii. Nosił buty w rozmiarze 77. Jako 10-latek był wyższy od ojca

Robert Wadlow od ponad 80 lat uznawany jest za najwyższego człowieka w historii. Jego wzrost do dziś robi ogromne wrażenie. Najwyższa kobieta w historii była od niego niższa o blisko 30 centymetrów. Takie rekordy mają jednak swoje konsekwencje.

Dziś oficjalnie najwyższym żyjącym człowiekiem na Ziemi jest 41-letni Sultan Kosen z Turcji. Ma 251 cm wzrostu i do 10. roku życia rozwijał się całkiem naturalnie. Jednak do najwyższego człowieka w historii brakuje mu ponad 20 cm.

Więcej podobnych ciekawostek przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Przypadkowe sceny filmowe, które stały się kultowe i które zna cały świat - czy znasz je i Ty? [MUSIMY O TYM POGADAĆ]

Najwyższy człowiek na świecie. Robert Wadlow zmarł z powodu infekcji stopy

Tytuł najwyższego człowieka w historii należy do pochodzącego z Alton w stanie Illinois Roberta Wadlowa. Urodził się 22 lutego 1918 roku. Tuż po narodzinach ważył niespełna 4 kg. Rósł z każdym miesiącem i szybko okazało się, że zaczyna znacząco wyróżniać się spośród innych dzieci w podobnym wieku. Jako roczne dziecko ważył już 30 kg. W trzeciej klasie szkoły podstawowej był już wyższy od wszystkich nauczycieli i ojca, 2 m wzrostu przekroczył jeszcze przed 13. urodzinami.

Z powodu wzrostu jego organizm dziennie potrzebował trzykrotnie wyższej dawki kalorii niż w przypadku przeciętnego mężczyzny. Potrzebował też ubrań szytych na miarę, a jego buty potrafiły kosztować 100 dolarów za parę, co w latach 30. było kwotą zawrotną. Gdy miał 20 lat, został gwiazdą firmy produkującej obuwie. W ramach promocji jej produktów odwiedził ponad 800 miast i miasteczek w Stanach Zjednoczonych. Cieszył się stosunkowo dobrym zdrowiem, problem sprawiały mu jedynie stopy mierzące prawie ponad 47 cm, co odpowiada rozmiarowi buta 77. Nie miał w nich czucia, przez co nie zdawał sobie sprawy z otarć, dopóki nie pojawiły się widoczne pęcherze. 4 lipca 1940 roku w powstałym na stopie otarciu rozwinęło się zakażenie. Infekcja utrzymywała się przez kilka dni, nie pomogła nawet awaryjna transfuzja krwi i operacja. Wadlow był leczony w hotelu, w szpitalu w Michigan brakowało bowiem łóżek o odpowiedniej wielkości. 15 lipca 1940 roku Robert Wadlow zmarł. Gdy po raz ostatni zmierzono go 27 czerwca 1940 roku, jego wzrost wynosił 272 cm. Ten wynik dał mu miejsce w Księdze Rekordów Guinnessa.

Najwyższa kobieta w historii. Miała 246 cm wzrostu i nie była w stanie stanąć prosto

Zeng Jinlian urodziła się 26 czerwca 1964 roku w Chinach, w wiosce Yujiang w prowincji Hunan. Gdy miała cztery miesiące, zaczęła rosnąć w nienaturalnym tempie. Jeszcze przed 4. urodzinami miała 156 cm wzrostu. Gdy skończyła 13 lat, mierzyła już 217 cm. Jinlian zmagała się z wieloma problemami zdrowotnymi spowodowanymi wzrostem, w tym cukrzycą, a przede wszystkim poważną skoliozą. Z powodu zdeformowanego kręgosłupa nie była w stanie stawać prosto.

13 lutego 1982 roku trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa. Miała wtedy 246,3 cm wzrostu, jej dłonie mierzyły 25,5 cm, a stopy - 35,5 cm. Dzień, w którym zapisała się w historii rekordów, to również dzień jej śmierci. Zeng Jinlian miała 17 lat. Co ciekawe, jej rodzina była stosunkowo niska. Ojciec miał 163 cm wzrostu, matka 156 cm, a brat w wieku 18 lat mierzył 158 cm wzrostu.

Więcej o: