Grasuje cały rok i potrafi zniszczyć ogród. Wystarczy kilka gałązek, by błyskawicznie go wykurzyć

Jeśli twój ogród jest niszczony przez jakieś zwierzę, wcale nie musi być to kuna czy kret. Istnieje jeszcze jeden szkodnik, który wyrządza podobne szkody, lecz jest znacznie groźniejszy. Wszystko dlatego, że grasuje on bez względu na porę roku, dewastując trawniki, rośliny oraz wszelkie uprawy. Sprawdź, jak się go pozbyć.

Od jakiegoś czasu zauważasz w ogrodzie ślady szkodnika, który niszczy twoje rośliny i trawnik? Dobrze przyjrzyj się śladom, bo może okazać się, że to nie jest robota kuny oraz kreta. Zdarza się, że podobne zniszczenia powoduje inny szkodnik, którego szybko i łatwo wykurzysz z ogrodu, jeśli zastosujesz się do kilku domowych sposobów na jego odstraszenie. Co należy zrobić? Podpowiadamy.

Zobacz wideo Jak dbać o sadzonki pomidora?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

To nie jest kuna lub kret. Poznaj szkodnika, który w podobny sposób niszczy ogrody

Gdy zauważymy szkody w ogrodzie, często od razu decydujemy się działać, by wykurzyć szkodniki. Najczęściej stosujemy odstraszacze na kuny i krety, lecz podobne zniszczenia może wyrządzić również karczownik. To zwierzę przypominające wyglądem dużego chomika. Może osiągać od 12 do 25 cm długości, a ogon doda mu nawet kolejne 15 cm. Jest niezwykle niebezpieczny dla naszych upraw, ponieważ nie zapada w sen zimowy. Grasuje cały rok, a najbardziej aktywny jest nocą i to właśnie wtedy niszczy rośliny, trawniki czy drzewa. Jak rozpoznać, czy w ogrodzie grasuje karczownik?

Karczownik najczęściej kopie podziemne tunele, podobnie do kreta. Przez to może uszkadzać korzenie roślin, a do tego wizualnie niszczyć trawnik. Przygotowane przez niego kopce są jednak mniejsze i nieregularne. Wiosną oraz latem karczownik najchętniej zjada korzenie, bulwy i cebulki roślin, przez co naruszone uprawy od razu marnieją. Zimą i jesienią decyduje się podgryzać korę drzew, dlatego najczęściej można go wówczas spotkać w sadach.

Jak pozbyć się karczownika? Wykurzysz go, stosując domowe sposoby

Jeśli chcesz szybko i skutecznie pozbyć się karczownika z ogrodu, zastosuj domowe sposoby. Są podobne do tych, które wykorzystujemy w przypadku kun oraz kretów, ponieważ nie toleruje podobnych zapachów i dzięków. Przede wszystkim warto wkładać do przygotowanych przez niego korytarzy zapachy, które szybko go odstraszą. W tym celu najlepiej sprawdzi się aromat czosnku, mięty, lawendy, a nawet świeże gałązki kwiatów czarnego bzu, które po zasuszeniu, wydzielają nieprzyjemny dla karczowników zapach. Możesz więc włożyć do kopca waciki kosmetyczne nasączone olejkami eterycznymi o takich aromatach lub umieścić w nim suszone gałązki roślin. 

Więcej o: