Pralka brudzi ubrania? Sprawdź, czy wsypujesz proszek do odpowiedniej komory. To popularny błąd

Pranie ubrań za pomocą pralki wydaje się być łatwym zadaniem, jednak wiele osób popełnia popularny błąd. Szczególnie jeśli dopiero zaczyna przygodę z samodzielnym praniem ubrań. Do jakiej komory w szufladzie pralki wsypać proszek, a gdzie wlać płyn do płukania? Jeśli zamienisz kolejność, ubrania mogą się nie doprać.

Kupując pralkę, nie zastanawiamy się nad tym, gdzie wsypać proszek, by wyprać ubrania. Odruchowo umieszczamy go w jednej z komór, jednak problem pojawia się, gdy urządzenie nie dopiera tak, jak powinno. Często okazuje się, że nie spojrzeliśmy na odpowiednie oznaczenia i proszek trafił nie do tej komory. Gdzie więc powinno wsypywać się detergent, żeby ubrania były idealnie czyste? Podpowiadamy.

Zobacz wideo Dwa sposoby na zawsze miękkie ręczniki

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Pralka brudzi ubrania? Sprawdź, czy wsypujesz proszek do odpowiedniej komory

Jeśli twoja pralka brudzi ubrania, zerknij, czy umieszczasz proszek w odpowiedniej komorze. Zdarza się, że z rozpędu umieścimy go nie tam, gdzie trzeba, a przez to urządzenie nie jest w stanie odpowiednio doprać odzieży. Przez to po wyjęciu jej z pralki zauważamy na ubraniach białe zacieki. Problemu pozbędziesz się, umieszczając detergent w odpowiedniej komorze szuflady. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na oznaczenia, ponieważ może zdarzyć się, że w różnych modelach pralek kolejność komór będzie inaczej ustawiona. Co oznaczają?

  • symbol I lub 1 – jest to pranie wstępne, które często należy wybrać jako dodatkową opcję prania na urządzeniu. Jeśli się na nie zdecydujemy, do tak oznaczonej komory należy wsypać proszek lub płyn do prania;
  • symbol II lub 2 – pranie zasadnicze, czyli standardowy program. To do tej komory zawsze wsypujemy proszek lub wlewamy płyn do prania, gdy robimy pranie;
  • symbol kwiatka – do tej komory wlewamy płyn do płukania tkanin, który je zmiękczy i nada pięknego zapachu.

Zdarza się, że niektórzy przez pomyłkę umieszczają detergent jedynie w komorze na pranie wstępne, a program ustawiony jest tylko na pranie standardowe, czyli zasadnicze. Wówczas odzież może się nie doprać, a po wyjęciu zauważymy na niej białe zacieki. Podobnie jest, gdy przez przypadek wlejemy płyn do zmiękczania tkanin w nieodpowiednią komorę.

Czym wyczyścić pralkę, by nie brudziła ubrań? Zastosuj popularną, naturalną metodę, czyli czyszczenie pralki octem

Raz na jakiś czas warto też dokładnie umyć pralkę. Jeśli dawno tego nie robiłaś, pranie może się nie dopierać i to znak, by w końcu włączyć urządzenie na program czyszczący. Nie musisz kupować specjalnych środków, wystarczy sięgnąć po ocet spirytusowy. Wyczyść nim dokładnie filtr i szufladę, mieszając ocet spirytusowy z wodą w proporcjach 1:1. Gdy wszystko będzie gotowe, ponownie włóż filtr i szufladę, a do komory na pranie zasadnicze (oznaczonej symbolem II lub 2) wlej szklankę octu. Ustaw urządzenie na jak najwyższą temperaturę prania, a do bębna włóż jedną lub dwie ściereczki, które są odporne na wysokie temperatury. Włącz urządzenie, a po skończonym cyklu pralka będzie idealnie czysta, odkamieniona i pozbędziesz się z niej resztek detergentów.

Więcej o: