Wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn. W niektórych przypadkach można ubiegać się także o wcześniejsze przyznanie świadczenia, jeśli spełnimy odpowiednie warunki. Zanim jednak otrzymamy emeryturę, możemy obliczyć jej szacunkową wysokość za pomocą kalkulatora udostępnionego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jak to zrobić i jakie dane będą potrzebne? Podpowiadamy.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Jeśli zastanawiasz się, na jaką wysokość świadczenia możesz liczyć w przyszłości, szybko wyliczysz ją, gdy masz odpowiednie informacje. Emerytura obliczana jest na podstawie wysokości zebranego kapitału oraz prognozowanego średniego czasu dalszego trwania życia. Pod uwagę należy wziąć:
Wszystkie kwoty zebrane na poszczególnych kontach emerytalnych możemy poznać, logując się na stronę ZUS, korzystając z profilu zaufanego. Potrzebna nam będzie również informacja o średniej wysokości składki emerytalnej, którą będziemy dalej odprowadzać i przeciętny okres trwania życia na emeryturze, który poznamy, korzystając z informacji umieszczonych na Monitorze Polskim.
Chcąc obliczyć wysokość świadczenia, możemy skorzystać z kalkulatora umieszczonego na stronie ZUS w wersji uproszczonej lub zaawansowanej. Trzeba wówczas wpisać do niego poniższe dane, by uzyskać wynik pod postacią szacunkowej wysokości emerytury przyznawanej po osiągnięciu odpowiedniego wieku:
Warto jednak pamiętać, że uzyskane wyniki nie są ostateczne. Choć kalkulator jest wciąż aktualizowany, prognozowana wysokość emerytury może się zmienić w zależności od wysokości inflacji, płacy minimalnej lub zmiany średniej długości życia na emeryturze. Nie można więc traktować uzyskanych wyników jako wiążących, a jedynie jako wstępne prognozy.