Odgrzybianie klimatyzacji w domu zrobisz w 15 minut. Wystarczy ta domowa papka na filtr

Klimatyzacja w domu to prawdziwa ulga w gorące dni. Trzeba jednak pamiętać, żeby regularnie czyścić urządzenie i je odgrzybiać. Zaniedbanie tej czynności może negatywnie wpłynąć na zdrowie wszystkich domowników.

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl

Poprzez ciągłą wymianę powietrza klimatyzator jest narażony na zbieranie wszystkich możliwych zanieczyszczeń: pyłków, kurzu, grzybów i bakterii. Dostają się one do środka i osadzają wewnątrz urządzenia. Żeby sprzęt spełniał swoją funkcję, trzeba dbać o jego higienę. Regularne czyszczenie, odgrzybianie i dezynfekowanie to podstawa.

Zobacz wideo Sposób na ochłodzenie mieszkania? Mamy myk na domowy klimatyzator

Odgrzybianie klimatyzacji w domu. Pozbądź się pleśni

W pierwszej kolejności warto zadbać o czystość w pomieszczeniu, w którym znajduje się urządzenie. Głownie chodzi o podłogę, na której gromadzi się najwięcej kurzu. Trzeba regularnie ją odkurzać i myć panele. Powstająca w klimatyzatorze wilgoć sprzyja tworzeniu się grzybów i pleśni. Zalegający w urządzeniu grzyb negatywnie wpływa na stan powietrza i utrudnia oddychanie. Ze sprzętu da się wtedy wyczuć nieprzyjemny zapach. Pobiera też więcej prądu i głośniej pracuje. Podstawowe czyszczenie klimatyzatora możesz wykonać samodzielnie w domu. Unikaj tylko środków polerujących i rozpuszczalników, które mogłyby się przedostać do dróg oddechowych.

Jak odgrzybić klimatyzację? Instrukcja krok po kroku

Klimatyzator powinno się czyścić co 2-3 miesiące. Załóż gumowe rękawice i okulary ochronne. Czyszczenie trzeba zacząć od filtra, który jest najważniejszym elementem urządzenia i zbiera najwięcej zanieczyszczeń. Najpierw wyłącz klimatyzator, zdejmij obudowę i wyciągnij filtr. Wymieszaj sodę oczyszczoną z odrobiną wody, tak, aby powstała gęsta papka. Nałóż ją na filtr, zostaw na 15 minut i spłucz ciepłą wodą. Możesz też namoczyć filtr w roztworze z 2 litrów ciepłej wody i 3 łyżek płynu do mycia naczyń. Później rozpuść 20 ml octu w litrze wody, wymieszaj i spryskaj powierzchnię klimatyzatora. Zapobiegnie to rozwojowi mikroorganizmów. Wytrzyj sprzęt ściereczką z mikrofibry.

Więcej o: