Niższe rachunki za prąd? Wystarczy jeden wniosek. Lepiej się pospiesz. Termin mija 30 czerwca

Niektórzy mogą zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Jeśli spełnisz odpowiednie warunki i zrobisz jedną rzecz, zapłacisz za nie o wiele mniej. Trzeba się jednak pospieszyć, bo termin na dokonanie formalności mija za kilka dni. Sprawdź, co należy zrobić.

W niektórych przypadkach można ubiegać się o otrzymywanie niższych rachunków za prąd, jeśli zostaną spełnione odpowiednie warunki. Jedni będą musieli złożyć stosowne oświadczenie, a inni dostaną zniżkę automatycznie, jeśli nie przekroczą pewnych progów. Kto może ubiegać się o przyznanie niższych rachunków? Podpowiadamy.

Zobacz wideo Uzależnienie od węgla sprawia, że mamy drogą energię

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kto może otrzymać niższe rachunki za prąd? W tych przypadkach nie trzeba nawet składać wniosku

Nie każdy może ubiegać się o zmniejszenie rachunków za prąd. Dotyczy to przede wszystkim gospodarstw domowych, których roczne zużycie energii nie przekracza 2000 kWh, ponieważ taki próg został ustalony za 2023 rok. W takim przypadku nie trzeba nawet składać oświadczenia, ponieważ ulga zostanie przyznana automatycznie. Ubiegać się o nią mogą również inne gospodarstwa domowe, które otrzymają nawet wyższy próg zużycia energii. Kogo to dotyczy?

W następujących przypadkach także można ubiegać się o zmniejszenie rachunków za prąd, lecz wtedy potrzebne jest złożenie odpowiedniego oświadczenia do swojego dostawcy energii. Z ulgi mogą skorzystać gospodarstwa domowe z osobami niepełnosprawnymi, których roczny limit zużycia energii nie wynosi więcej niż 2600 kWh. Podobnie jest w przypadku gospodarstw rolniczych oraz rodzin wielodzietnych z Kartą Dużej Rodziny. Wówczas obowiązuje limit do 3000 kWh rocznie.

Gdzie trzeba złożyć niezbędne oświadczenie? Sprawdź, jak można to zrobić

Jeśli chcesz skorzystać z ulgi i spełniasz wymagane kryteria, złóż odpowiedni wniosek. Chodzi o "oświadczenie o spełnianiu przez odbiorcę warunków pozwalających na uznanie go za odbiorcę uprawnionego" i można znaleźć je na stronie internetowej swojego dostawcy energii. Wypełniony dokument trzeba dostarczyć osobiście, listownie lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Trzeba jednak pamiętać, że termin mija w tym tygodniu. Tylko do 30 czerwca 2023 roku można złożyć stosowne oświadczenie, by płacić mniejsze rachunki. Do wniosku należy także dołączyć odpowiedni dokument. Gospodarstwa domowe z osobami z niepełnosprawnością powinny dodać orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, rodziny wielodzietne kopię Karty Dużej rodziny oraz jej numer, a rolnicy kopię decyzji o wymierzeniu podatku rolnego za 2022 rok.

Więcej o: