Wniosek na 300 plus. Od kiedy można składać? Dodatek przysługuje nie tylko najmłodszym

Niektórzy raz w roku mogą ubiegać się o dodatkowe 300 zł do domowego budżetu, w tym również osoby dorosłe, które spełnią wymagane warunki. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci taką kwotę w rapach programu Dobry Stary. Kto może się o nią ubiegać? Podpowiadamy.

Program Dobry Start ma być wsparciem dla dzieci i osób uczących się, które kompletują wyprawkę na nowy rok szkolny. Co ważne, nie ma progu dochodowego uprawniającego o ubieganie się o dodatkową gotówkę. Wniosek może złożyć każdy, lecz do kiedy trzeba to zrobić, by otrzymać pieniądze już we wrześniu?

Zobacz wideo Czy młodym Polakom dobrze żyje się w Polsce? Jak podchodzą do 800 plus? [SONDA]

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dla kogo przeznaczony jest program Dobry Start? 300 plus otrzymają nawet dorośli

O program Dobry Start potocznie nazywany jako 300 plus można ubiegać się raz w roku i przeznaczyć pieniądze na wyprawkę szkolną. Po złożeniu odpowiednich dokumentów dostaną go nie tylko dzieci uczące się w szkołach, lecz także osoby pełnoletnie. Jeśli jesteś rodzicem lub opiekunem ucznia do 20 lub 24 lat w przypadku osób z niepełnosprawnością, możesz ubiegać się o dodatkowe 300 zł. Warto wiedzieć, że pieniądze trafią na rachunek bankowy wskazany we wniosku, a dodatek nie jest opodatkowany ani nie może zostać zajęty przez komornika.

Złóż wniosek na 300 plus dla studenta lub dziecka. Gdzie trzeba go dostarczyć?

Wniosek o 300 plus może złożyć rodzic, opiekun faktyczny lub prawny, osoba ucząca się, która nie jest na utrzymaniu rodziców albo osoba usamodzielniana. Dokumenty można złożyć jedynie internetowo od 1 lipca do 30 listopada, a świadczenie wypłacane jest tylko na konto bankowe. Jeśli dostarczysz wniosek do końca sierpnia, pieniądze trafią na twoje konto wcześniej, bo już do 30 września 2023 roku. Gdy dokumenty trafią do ZUS-u później, świadczenie zostanie wypłacone w ciągu 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku wraz z wymaganymi dokumentami. Jak można to zrobić? Skorzystaj z:

  • aplikacji mZUS;
  • portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS;
  • portalu Emp@tia;
  • bankowości elektronicznej.
Więcej o: