Kratkę z okapu wyczyścisz produktem za 2 zł. Lepiący tłuszcz spłynie z niej w 20 minut

Okap kuchenny to jedno z najcięższych miejsc do wyczyszczenia. Nieregularne mycie prowadzi bowiem do osiadania tłuszczu trudnego do usunięcia. Jest jednak prosty sposób, dzięki któremu już nigdy więcej nie będziesz musiała szorować kratki.

Podczas domowych porządków okap często jest pomijanym elementem. Warto jednak pamiętać, aby czyścić go regularnie, inaczej zaschnięty tłuszcz może być niezwykle trudny do usunięcia. Znamy jednak kilka szybkich trików, które ułatwią to zadanie zapominalskim. Wystarczą produkty z kuchennej szafki. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak pozbyć się kamienia z kabiny prysznicowej? Oto domowy sposób bez detergentów

Jak wyczyścić kratkę kuchenną z tłuszczu? Domowe sposoby są niezawodne

Mimo uporczywego szorowania nie możesz pozbyć się tłuszczu z okapu? Zamiast po sklepową chemię, wyciągnij przyprawę z kuchennej szafki. Jej koszt to około 2 zł, a już dwie łyżeczki rozwiążą problem. Mowa oczywiście o sodzie oczyszczonej. Należy do dużej i szerokiej miski nalać około 2-3 l ciepłej wody i rozpuścić w niej 2 łyżeczki sody. Następnie okap moczymy w roztworze przez minimum 20 minut. Po tym czasie możemy wciągnąć go z miski, a tłuszcz bez szorowania zejdzie przy pomocy gąbki lub szczoteczki do zębów.

Równie imponujący efekt przyniesie ocet. Należy wymieszać go z wodą w proporcji 1:2, a później przelać do butelki ze spryskiwaczem. Takim domowym środkiem obficie spryskujemy kratkę i zostawiamy na co najmniej 15 minut. Na koniec wystarczy przetrzeć ją gąbką i opłukać pod bieżącą wodą. 

Jak pozbyć się tłuszczu z okapu? W zmywarce możesz umieścić go bez problemu

Posiadacze zmywarek mają jeszcze bardziej ułatwione zadanie. Wystarczy bowiem, że włożą kratkę do urządzenia, ale należy pamiętać, że musi ona leżeć na najniższej półce. Ustawiamy cykl z temperaturą maksymalnie 50 stopni i gotowe. Zalecamy natomiast stosować ten trik sporadycznie w przypadku trudnych zabrudzeń. Zbyt częste stosowanie tej metody może spowodować powstanie rdzy na okapie. 

Więcej o: