Piwonie nie chcą kwitnąć? To przez popularny błąd. Odratujesz je, nie wydając ani grosza

Piwonie to bezsprzecznie jedne z najpiękniejszych kwiatów ogrodowych. Wielkie, kolorowe główki płatków, wydzielające słodki zapach sprawiają, że nie da się przejść koło nich obojętnie. Jednak ich uprawa nie zawsze idzie po naszej myśli. Dlaczego piwonie nie kwitną?

Cały maj i czerwiec to okres, w którym możemy cieszyć się pięknymi, większymi od pięści kwiatami piwonii. Nie bez przyczyny są wybierane do ślubnych bukietów przez wiele pań młodych, które "tak" mają powiedzieć właśnie w tych miesiącach. Czasem jednak coś idzie nie tak i nasze piwonie nie chcą zakwitnąć. Dlaczego tak się dzieje?

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Piwonie będą cieszyć oko, ale pod warunkiem

W internecie krążą memy, że róże czy inne tego typu kwiaty potrzebują idealnych warunków do wzrostu, podczas gdy mlecze wyrastają spomiędzy kostki brukowej. Piwonie niestety zaliczają się do tych pierwszych. Wbrew pozorom ich uprawa nie jest aż tak trudna, ale wymaga nieco wprawy i podstawowej wiedzy. Dlaczego piwonie nie kwitną? Wyjaśnienie tej zagwozdki pojawiło się niedawno na instagramowym profilu Zielone Pogotowie. 

 

Okazuje się, że piwonie nie chcą kwitnąć, bo nie zadbaliśmy o nie odpowiednio zawczasu. Zanim je posadzimy, powinniśmy upewnić się, że gleba, w której będą rosły, nie jest zbyt przepuszczalna. Najlepiej by była zmieszana z gliną, która zatrzyma wodę i kwiaty będą miały jej duży zapas. Ponadto nie możemy zapominać o odpowiednim nawożeniu. Tu specyfiki ze sklepów ogrodniczych nie sprawdzą się tak dobrze, jak naturalny obornik.

Jest ratunek

No dobrze, a co jeśli piwonie są już wysokie, a my nie zadbaliśmy wcześniej o podłoże ani nawożenie obornikiem? To koniec? Musimy czekać do kolejnego sezonu? Na szczęście jest jeszcze nadzieja. 

Głównym naszym ratunkiem przez cały sezon wegetacyjny, jest to, żebyśmy ją regularnie podlewali. Nie może być tak, że ona będzie podlana raz na dwa tygodnie, raz w miesiącu albo wtedy, kiedy nam się przypomni

- słyszymy na nagraniu. 

Więcej o: