Wymieszaj z ziemią, a będzie królową balkonu. Takiej surfinii pozazdrości ci każdy sąsiad

Surfinia to jeden z najchętniej wybieranych kwiatów balkonowych. Jej największym atutem są długie, zwisające pędy, które pięknie prezentują się w wiszących doniczkach. Jak dbać o roślinę, żeby cieszyła nasze oczy przez wiele miesięcy?

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl

Surfinie inaczej nazywane są petuniami kaskadowymi. Mają kielichowate kwiaty i jajowate, siedzące liście. Wydzielają delikatny zapach i są lepko owłosione. Roślina kwitnie od czerwca do października. Występuje w wielu kolorach: białym, żółtym, różowym, czerwonym, niebieskim czy fioletowym. Istnieją też odmiany wielobarwne, np. różowa surfinia z białą obwódką albo biały kwiat z fioletowym środkiem.

Zobacz wideo Nie wyrzucaj fusów od kawy. Zobacz, do czego mogą ci się przydać

Surfinia vista. Idealna ozdoba balkonu

Petunie kaskadowe idealnie sprawdzają się jako balkonowe kwiaty. Ich uprawa nie jest skomplikowana, ale trzeba pamiętać o kilku zabiegach pielęgnacyjnych, dzięki którym roślina będzie zdrowo rosła. Surfinia najlepiej czuje się w piaszczysto-gliniastych, żyznych i przepuszczalnych glebach. Lubi słoneczne miejsca, jednak warto zapewnić jej zadaszenie, które uchroni ją od deszczu. Trzeba regularnie podlewać roślinę, bo nie lubi przesuszenia. W gorące dni powinno się to robić nawet dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Najlepiej sadzić ją w maju, dzięki czemu już miesiąc później wypuści pierwsze pąki.

Nawóz do surfinii. Zrób go sama w domu

Bardzo ważne jest regularne usuwanie przekwitniętych pąków, dzięki czemu roślina cały czas będzie pobudzona do wzrostu. Przycinaj końcówki pędów, żeby kwiaty tworzyły ozdobną kulę. Do nawożenia surfinii możesz wykorzystać wodę, która została po ugotowaniu ziemniaków na obiad (pod warunkiem, że nie była solona). Występują w niej minerały oraz wytrącona z warzyw skrobia, która wzbogaca ziemię. A może zostały ci skorupki po ugotowanych jajkach? Rozkrusz je i wymieszaj z ziemią. Możesz najpierw namoczyć je w wodzie przez całą noc. Zawierają wapń, fluor i cynk, dzięki czemu doskonale nadają się do wzbogacenia gleby o różne substancje odżywcze.

Więcej o: