Dwie emerytury dożywotnio i co miesiąc? To możliwe! Ci seniorzy muszą złożyć wniosek, ale nie w ZUS

Niektórzy seniorzy mogą ubiegać się o to, by co miesiąc i dożywotnio pobierać podwójną emeryturę. Nie każdy jednak ma taką możliwość. Trzeba spełnić odpowiednie warunki i złożyć dwa wnioski. Jeden z nich nie trafi nawet do ZUS. Co należy zrobić oraz kto może korzystać z podwójnego świadczenia?

Podwójny zastrzyk pieniędzy to coś, co przydałoby się każdemu. Niektórzy już teraz mogą zasilić domowy budżet dodatkową gotówką, ubiegając się o podwójną emeryturę. Trzy grupy seniorów mają taką możliwość, lecz poza spełnieniem warunków trzeba jeszcze złożyć odpowiednie wnioski. Kto otrzyma podwójną emeryturę co miesiąc i dożywotnio? Podpowiadamy.

Zobacz wideo "Nigdy nie liczyłam na opiekuńczość państwa". Beata Kozidrak włącza się w dyskusję o emeryturach gwiazd

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Niektórzy rolnicy mogą pobierać podwójne świadczenie. Komu przysługuje?

Rolnicy, którzy odprowadzali składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz do  Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) mogą ubiegać się o podwójną emeryturę. Należy jednak spełnić kilka warunków. Przede wszystkim urodzić się po 31 grudnia 1948 roku oraz mieć udokumentowane odpowiednie okresy składkowe w KRUS. W przypadku kobiet jest to 20 lat, a mężczyzn 25 lat. Tylko w tych przypadkach wniosek o przyznanie podwójnej emerytury zostanie pozytywnie rozpatrzony. Trzeba złożyć go zarówno do siedziby ZUS, jak i KRUS.

Podwójna emerytura dla osób pracujących za granicą. Trzeba złożyć dwa wnioski

Pobieranie podwójnego świadczenia jest również możliwe, gdy seniorzy odprowadzali składki w kraju i za granicą. Wówczas należy złożyć wniosek nie tylko do ZUS. Powinien zostać dostarczony także do odpowiedniego organu emerytalnego w kraju, w którym wykonywano pracę. Istotne jest jednak to, że trzeba mieć uzyskany wymagany wieku emerytalny oraz posiadać odpowiednio długi staż pracy zarówno w kraju, jak i za granicą.

Dwie emerytury dla mundurowych. Wnioski muszą trafić do ZUS-u i ZER MSWiA

Ostatnią uprzywilejowaną grupą są mundurowi. Osoby przyjęte do służby po 1 stycznia 1999, lecz przed 1 października 2003 roku i mające odbyte co najmniej 25 lat służby, mogą skorzystać z dwóch rozwiązań. Pierwszym z nich jest otrzymywanie podwójnej emerytury, czyli tej za pracę mundurową oraz tej za pracę cywilną. W ich przypadku możliwe jest także doliczenie emerytury za pracę cywilną do mundurowej, by pobierać je jako jedno świadczenie. Wnioski muszą jednak trafić zarówno do ZUS, jak i ZER MSWiA.

Więcej o: