Podwójny zastrzyk pieniędzy to coś, co przydałoby się każdemu. Niektórzy już teraz mogą zasilić domowy budżet dodatkową gotówką, ubiegając się o podwójną emeryturę. Trzy grupy seniorów mają taką możliwość, lecz poza spełnieniem warunków trzeba jeszcze złożyć odpowiednie wnioski. Kto otrzyma podwójną emeryturę co miesiąc i dożywotnio? Podpowiadamy.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Rolnicy, którzy odprowadzali składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) mogą ubiegać się o podwójną emeryturę. Należy jednak spełnić kilka warunków. Przede wszystkim urodzić się po 31 grudnia 1948 roku oraz mieć udokumentowane odpowiednie okresy składkowe w KRUS. W przypadku kobiet jest to 20 lat, a mężczyzn 25 lat. Tylko w tych przypadkach wniosek o przyznanie podwójnej emerytury zostanie pozytywnie rozpatrzony. Trzeba złożyć go zarówno do siedziby ZUS, jak i KRUS.
Pobieranie podwójnego świadczenia jest również możliwe, gdy seniorzy odprowadzali składki w kraju i za granicą. Wówczas należy złożyć wniosek nie tylko do ZUS. Powinien zostać dostarczony także do odpowiedniego organu emerytalnego w kraju, w którym wykonywano pracę. Istotne jest jednak to, że trzeba mieć uzyskany wymagany wieku emerytalny oraz posiadać odpowiednio długi staż pracy zarówno w kraju, jak i za granicą.
Ostatnią uprzywilejowaną grupą są mundurowi. Osoby przyjęte do służby po 1 stycznia 1999, lecz przed 1 października 2003 roku i mające odbyte co najmniej 25 lat służby, mogą skorzystać z dwóch rozwiązań. Pierwszym z nich jest otrzymywanie podwójnej emerytury, czyli tej za pracę mundurową oraz tej za pracę cywilną. W ich przypadku możliwe jest także doliczenie emerytury za pracę cywilną do mundurowej, by pobierać je jako jedno świadczenie. Wnioski muszą jednak trafić zarówno do ZUS, jak i ZER MSWiA.