Na którym boku śpisz? To ma znaczenie! Połóż się w tej pozycji, a poczujesz różnicę

Pozycja, w której śpisz, może znacznie wpłynąć na ogólne samopoczucie, a także jakość snu. Spanie na boku jest zdecydowanie najczęstszą pozycją do spoczynku. Ale czy powinieneś spać na prawym, czy lewym boku? Pora rozgryźć ten dylemat.

To, jak śpisz, wpływa na jakość odpoczynku i ogólny stan zdrowia. Niektórzy ludzie śpią niczym posąg na plecach, podczas gdy inni przewracają się z boku na bok. Spanie na boku jest najczęstszą pozycją do spania. Jeśli chodzi o ogólne korzyści i anatomię człowieka, ułożenie się w ten sposób do snu jest najlepszą opcją w przypadku pewnych, zdrowotnych problemów. Oto co warto wiedzieć. 

Zobacz wideo Miewa paraliże senne i stany lękowe. Wie też, czym zajada się Friz i kto jest "hot". Hania Puchalska zagrała w Koło Plotka

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Spanie na prawym czy lewym boku? Zależy od tego, z jakimi problemami zdrowotnymi się borykasz

Spanie na boku jest nie tylko powszechne, to także jedna z najzdrowszych pozycji do spania. Ale po której stronie należy spać? Możesz pomyśleć, że to nie ma znaczenia, ale okazuje się, że specjaliści ze Sleep Foundation wyróżnili różne korzyści ze spania, na każdej stronie. Kto powinien spać na lewym boku?

  • Kobiety w ciąży. W tej pozycji serce pompuje krew wydajniej i odciąża wątrobę. 
  • Ludzie, którzy chrapią. Spanie na lewym boku, może pomóc w naturalny sposób otworzyć drogi oddechowe i ułatwić oddychanie.
  • Osoby z wysokim ciśnieniem krwi. Ponieważ naczynia krwionośne znajdują się po prawej stronie ciała, eksperci uważają, że spanie na lewym boku pomoże osobom z wysokim ciśnieniem krwi.
  • Osoby z problemami trawiennymi, refluksem. Jeśli masz wzdęcia, zaparcia i bóle brzucha, spróbuj spać na lewym boku. W tej pozycji grawitacja pomaga przemieszczać odpady z jelita cienkiego do jelita grubego.

Natomiast spanie na prawym boku może pomóc osobom z chorobami serca. W tej pozycji, osoby śpiące mogą, odczuwać mniejszy nacisk na serce. Ustabilizowaniu ulega również ciśnienie krwi i tętno.

3 wskazówki, jak nauczyć się spać na boku. Zmiana pozycji do spania nie należy do najłatwiejszych

Zmiana pozycji do spania może być trudna, gdyż organizm instynktownie chce wrócić do tego, jak spał wcześniej. To nie jest coś, co stanie się z dnia na dzień. Większość ludzi nie śpi w tej samej pozycji przez całą noc. Pomocne, mogą być 3 wskazówki:

  • Wybierz odpowiednią poduszkę. Śpiący na boku potrzebują wyższej i twardszej poduszki, która utrzymuje szyję w jednej linii z resztą kręgosłupa.
  • Użyj poduszki, aby się nie przewrócić. Kiedy śpisz, nie myślisz o tym, jaką pozycję obierasz. Aby nie przewrócić się na brzuch lub plecy, możesz użyć poduszek pod ciało i utrzymać się, w jednym miejscu. Wsuń je pod pachę, przytul lub po prostu zbuduj wokół barierę.
  • W zależności od nawyków związanych ze snem, najłatwiejszym sposobem nauczenia się spania na boku jest utrudnienie spania w jakiejkolwiek innej pozycji. Jedną z metod, jest przysunięcie łóżka do ściany i ułożenie się przodem do niej. Dzięki temu nie będziesz się przewracać. Inną opcją, jest spanie na kanapie przez kilka nocy. Kanapy, są zazwyczaj wąskie i zmuszają do spania na boku. 
Więcej o: