Do kiedy wniosek na 500 plus? To ostanie godziny na złożenie dokumentów! Inaczej stracisz pieniądze

Niektórzy mogą liczyć na comiesięczny zastrzyk gotówki z programu rodzina 500 plus. Trzeba tylko złożyć wniosek. Pytanie tylko brzmi, do kiedy 500 plus zostanie wypłacone w pełnej kwocie, jeśli wniosek trafi do urzędu w odpowiednim terminie. A ten właśnie zbliża się ku końcowi.

500 plus jest świadczeniem wychowawczym przysługującym co miesiąc na każde dziecko, które nie ukończyło 18 lat. Nie brany jest również pod uwagę żaden próg dochodowy, dlatego wiele rodzin może otrzymać dodatkowy zastrzyk gotówki. Właśnie trwa nabór wniosków na okres od 1 czerwca 2023 roku do 31 maja 2024 roku. Jeśli nie chcesz stracić pieniędzy, lepiej się pospiesz. Ostateczny termin mija za kilkadziesiąt godzin.

Zobacz wideo Waloryzować 500 + czy też nie?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Te warunki musisz spełnić, by otrzymać wyrównanie z 500 plus. Do kiedy masz czas na złożenie wniosku?

Obecny okres świadczeniowy na 500 plus trwa od 1 czerwca 2023 roku do 31 maja 2024 roku, dlatego obowiązują dwa ważne terminy składania wniosków. Jeśli je przegapisz, stracisz wyrównanie. Rodzice, którzy dopełnili formalności do końca maja, nie mają powodów do obaw. Wypłatę 500 plus otrzymają w terminie od 1 do 31 lipca 2023 roku z wyrównaniem za czerwiec. Drugą ważną datą jest 30 czerwca 2023 roku. Jeśli do tego terminu wniosek trafi do ZUS, również otrzymasz wyrównanie za czerwiec, podczas wypłaty planowanej na okres od 1 do 31 sierpnia 2023 roku. To ostatnie godziny, by móc skorzystać z takiej okazji. Co z osobami, które nie zdążą tego zrobić?

Czerwcowe wyrównanie nie będzie przysługiwało jednak osobom, które złożą wnioski w późniejszych terminach. Jeśli ZUS otrzyma dokumenty do końca lipca, świadczenie trafi na ich konta od 1 do 30 września 2023 roku z wyrównaniem jedynie za lipiec. Gdy jednak wniosek zostanie złożony w sierpniu, wypłata planowana jest dopiero na okres od 1 do 31 października 2023 roku z wyrównaniem za sierpień. 

Jak ubiegać się o 500 plus? Wniosek online złożysz na kilka sposobów

Wniosek o 500 plus może zostać złożony jedynie w sposób elektroniczny, by w ogóle móc się o nie ubiegać. Wystarczy zrobić to za pomocą Platformy Usług Elektronicznych, czyli PUE ZUS, portalu Emp@tia, bankowości elektronicznej lub korzystając z aplikacji mZUS. Można również wybrać inny sposób, jakim jest wypełnienie wniosku w mobilnych punktach, które są dostępne w placówkach ZUS, KRUS lub na poczcie. W takich miejscach można również skorzystać z pomocy podczas elektronicznego wypełniania formularza. 

Więcej o: