Darmowe obiady dla seniorów. Kto może skorzystać? Posiłki otrzymają wybrani

Rosnące ceny i inflacja wpływają na wszystkich Polaków. Trudna sytuacja dotyka szczególnie emerytów. W wielu przypadkach po opłaceniu rachunków i leków nie wystarcza im już pieniędzy na posiłki. W takich sytuacjach mogą skorzystać z darmowych obiadów dla seniorów. W jaki sposób to zrobić?

Niskie emerytury i rosnące koszty życia sprawiają, że wielu seniorów w Polsce zmaga się z trudnościami finansowymi. Część z nich z powodów zdrowotnych czy podeszłego wieku nie jest też w stanie regularnie samodzielnie przygotować sobie ciepłego posiłku. To właśnie do nich skierowane są inicjatywy, w ramach których dostarczane są darmowe obiady. W jakich miastach działają?

Więcej przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy Katarzyna Dowbor utrzymałaby się z emerytury? "30 lat pracowałam w spółce państwowej"

Darmowe obiady dla seniorów. Skorzysta 550 seniorów, ale to dopiero początek

Kilkuset seniorów z pięciu miast w Polsce może skorzystać z darmowych posiłków. "Poczta Obiadowa" to program organizowany przez Fundację Biedronki. W ramach inicjatywy seniorom dostarczane są ciepłe obiady na dwa dni. Akcja wystartowała w maju 2023 roku i potrwa pięć miesięcy. 550 seniorów, którzy spełnili kryterium wiekowe (powyżej 70 lat) i dochodowe, otrzyma posiłki w ramach "Poczty Obiadowej". Choć kwalifikacja już została zakończona, a inicjatywa działa jedynie w Łodzi, Kielcach, Radomiu, Nowym Sączu i Białymstoku, Fundacja Biedronki zaznacza, że to jak na razie pilotaż programu.

W 2023 roku w Kielcach z powodzeniem działa również akcja "Zawieszony obiad". Każdy odwiedzający organizującą całą akcję klubokawiarnię może sfinansować posiłek dla seniora. Inicjatywą kieruje Fundacja "GERIO", a kupujący mogą również zamówić usługę dowozu pod wskazany adres. Podobne akcje organizowane są również w innych miastach, m.in. w Dąbrowie Górniczej, Warszawie, Mławie i Płocku. W wielu lokalnych restauracjach działają też "zawieszone paragony".

Posiłek w szkole i w domu. Darmowe posiłki dla seniorów i nie tylko

"Posiłek w szkole i w domu" to program rządowy, dzięki któremu dofinansowywane są posiłki zarówno dla osób starszych i niepełnosprawnych, spełniających warunki otrzymania pomocy wskazane w ustawie o pomocy społecznej, jak i dzieci. Ze środków z budżetu państwa i lokalnych samorządów, zapewniane są obiady w szkolnych stołówkach, dostarczane są też posiłki do domów osób starszych i niepełnosprawnych. By skorzystać z programu, trzeba spełnić kryterium dochodowe. Dochód miesięczny nie może przekroczyć:

  • 1522 zł dla osoby samotnej,
  • 1200 zł dla osoby w rodzinie.

Szczegółowe informacje na temat kryteriów, terminów składania wniosków i zasad finansowania posiłków znajdziesz na stronie lokalnego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Więcej o: