Zrób nawóz z jednego składnika. Pelargonie "wystrzelą" z doniczki. To nie banan ani pokrzywa

Chcesz, by twoje pelargonie zachwycały wyglądem? Zrób jedną rzecz, a szybko zobaczysz, że wypuszczają nowe kwiaty i doskonale się prezentują. Wystarczy regularność, by każdy pozazdrościł ci najpiękniejszych pelargonii w okolicy.

Pelargonie to przepiękne kwiaty, które fantastycznie zdobią balkony, tarasy i ogrody. Nie są trudne w uprawie. Wystarczy zapewnić im odpowiednie warunki do wzrostu, a będą zawsze dobrze wyglądać. Jeśli jednak chcesz mieć najpiękniejsze pelargonie w okolicy, zrób jedną rzecz. Szybko "wystrzelą" z doniczek i zachwycą każdego, kto na nie spojrzy.

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Nie tylko nawóz ze skórki banana. Zbierz i zalej wodą, a pelargonie będą kwitły jak nigdy wcześniej

Stosując domowe sposoby na upiększenie roślin, często decydujemy się przygotować naturalne nawozy. Nie tylko doskonale wzmacniają kwiaty, zachęcając je do wzrostu, lecz także często nic nie kosztują. Zamiast jednak sięgać po popularne rozwiązania takie jak fusy po parzeniu kawy lub skórki bananów, zastosuj inny składnik. Mowa oczywiście o żywokoście. To roślina, którą wiele osób uprawia w ogródkach i ma do niej łatwy dostęp. Znajdziesz ją też na podmokłych łąkach, w okolicach rzek, bagien oraz torfowisk. Wystarczy zebrać tylko kilogram, żeby przygotować doskonały nawóz do pelargonii.

Jak zrobić gnojówkę z żywokostu, która zasili pelargonie? Kilogram rośliny zalej 10 litrami wody, a wiadro przykryj gazą, by nie dostały się do niego owady. Mieszankę pozostaw na dwa tygodnie, co jakiś czas ją mieszając, by zioło równomiernie się rozłożyło. Po tym czasie wystarczy rozcieńczyć nawóz z wodą w proporcjach 1:10 i podlewać ulubione rośliny. Po takim nawozie pelargonie będą fantastycznie rosły. Stosuj go raz na dwa tygodnie.

Gnojówka z żywokostu jako nawóz do surfinii, pelargonii i innych kwiatów. Jak jeszcze można ją wykorzystać?

Gnojówka z żywokostu sprawdzi się przede wszystkim jako nawóz, zwłaszcza do pelargonii, lecz można wykorzystać ją do zasilania innych kwiatów. To dlatego, że jest bogaty w potas. Warto jednak wiedzieć, że będzie to też doskonały środek ochronny przed mszycami. Jeśli twoje uprawy są nimi zaatakowane, rozmieszaj gnojówkę z wodą w proporcjach 1:5 i zrób oprysk. Powtarzaj do czasu, aż osiągniesz zadowalające efekty.

Więcej o: