Dla kogo kredyt 2 procent? Te osoby mogą wnioskować nawet o 600 tysięcy złotych

Niektórzy mogą ubiegać się o ciekawe warunki kredytowe. Jeśli planujesz zakup domu lub mieszkania, sprawdź, czy spełniasz odpowiednie warunki. Wówczas będziesz mogła skorzystać z kredytu 2% w ramach programu Pierwsze Mieszkanie. Co trzeba zrobić, by go otrzymać i ile można zyskać?

Program Pierwsze Mieszkanie to możliwość skorzystania z systemu dopłat do kredytu hipotecznego. Jego oprocentowanie ma wynosić wówczas 2%, doliczając do tego jeszcze marże banku. Żeby jednak mieć możliwość wzięcia udziału w programie, trzeba spełnić kilka warunków. Co trzeba zrobić? Podpowiadamy.

Zobacz wideo Bezpieczny Kredyt 2% - dla kogo, ile można zyskać?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Co trzeba zrobić, by uzyskać bezpieczny kredyt 2 procent? Warunki, które trzeba spełnić

Od 1 lipca 2023 roku będzie można skorzystać z tzw. bezpiecznego kredytu 2 procent. Nie każdy jednak będzie miał taką możliwość. Ubiegać się o niego mogą jedynie osoby w wieku do 45 lat, które planują zakup lub budowę pierwszego mieszkania albo domu. Otrzymają go jedynie ci, którzy w przeszłości nigdy nie posiadali nieruchomości i nie mieli spółdzielczego prawa do lokalu. Należy mieć także odpowiednio wysoką zdolność kredytową, odpowiadającą wysokości kredytu, jaki chce się uzyskać. Jeśli kredyt zostanie przyznany, przez 10 lat będą przysługiwały do niego dopłaty, które obniżą ratę tak, by oprocentowanie wynosiło właśnie około 2,7%. Jak dokładnie będzie to wyglądało?

Bezpieczny kredyt 2 procent. Ile wynosi?

Jeśli spełniasz odpowiednie warunki, możesz ubiegać się o bezpieczny kredyt 2 procent. Ile jednak możesz zyskać? Okazuje się, że wiele zależy od sytuacji i nie każdy otrzyma taką samą wysokość kredytu. Jakie są widełki? W przypadku ubiegania się o kredyt na kupno mieszkania lub domu osoby w wieku do 45 lat, które są tzw. singlami, mogą uzyskać nawet 500 tys. zł, a małżonkowie lub partnerzy z co najmniej jednym dzieckiem mają możliwość wnioskować o 600 tys. zł. Inaczej jest, gdy kredyt ma zostać wzięty na dokończenie rozpoczętej budowy. Wówczas maksymalna kwota kredytu wynosi 100 tys. zł dla singla oraz 150 tys. zł dla rodziny lub partnerów z dziećmi.

Jak to wygląda w praktyce? Z przykładem możemy zapoznać się na oficjalnej stronie programu Pierwsze Mieszkanie. Przeczytamy tam, że jeśli małżeństwo z dzieckiem otrzymała kredyt na 30 lat na kwotę 550 tys. zł o stałej stopie oprocentowania wynoszącej 8,46%, to w przez 10 lat dopłata od rządu pomniejszy jego ratę. Bez dopłaty wysokość raty wynosiłaby około  5,4 tys. zł, a z dopłatą ma być to około 2,8 tys. zł miesięcznie.

Więcej o: