Nawet 11 tys. zł. Tyle może wynieść dofinansowanie do klimatyzacji. Jest tylko jeden warunek

Wysokie temperatury i upały dają się we znaki coraz mocniej. Nic dziwnego, że coraz więcej osób coraz poważniej rozważa montaż klimatyzacji w domu. Nie wszyscy jednak wiedzą, że można obniżyć koszty. Dofinansowanie do klimatyzacji pozwoli zaoszczędzić nawet 11 tysięcy zł. Kto może skorzystać?

Klimatyzacja w domu przestaje być kosztowną fanaberią, a powoli staje się koniecznością. Szczególnie w domach, w których w upalne letnie dni temperatura wzrasta powyżej 30 stopni. Zakup i montaż urządzenia to spory wydatek, na szczęście można na nie uzyskać dofinansowanie z kilku źródeł. By z niego skorzystać, trzeba jednak spełnić ściśle określone warunki. Jakie? Podpowiadamy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Sposób na ochłodzenie mieszkania? Mamy myk na domowy klimatyzator

Dofinansowanie do klimatyzacji 2023. Jak je uzyskać? Aż trzy możliwości

Dofinansowanie do klimatyzacji możesz uzyskać z trzech rządowych programów:

  • Czyste Powietrze,
  • Moje Ciepło,
  • Mój Prąd.

Konkretne warunki, jakie należy spełnić, by uzyskać wsparcie finansowe, zależą od jego źródła. W każdym z tych przypadków możesz na nie liczyć wyłącznie przy zakupie klimatyzatora z funkcją grzania, tj. pompy ciepła powietrze-powietrze, a nie urządzenia, które oferuje wyłącznie funkcję chłodzenia.

"Czyste powietrze". Ile wynosi dopłata do klimatyzacji?

Wysokość dofinansowania zależna jest od programu, z którego chcesz skorzystać. W ramach programu Czyste Powietrze można uzyskać dopłatę uzależnioną od dochodów. Co istotne, urządzenie musi mieć klasę energetyczną A+. Dotacja na zakup pompy ciepła powietrze/powietrze może wynosić:

  • 40 proc. kosztów (maksymalnie 4400 zł), jeśli roczny dochód nie przekracza 135 000 zł,
  • 70 proc. kosztów (maksymalnie 7800 zł) w przypadku osób, których dochód miesięczny nie przekracza 1894 zł na osobę (w gospodarstwie wieloosobowym) lub 2651 zł w gospodarstwie jednoosobowym,
  • 100 proc. kosztów (maksymalnie 11 100 zł) w przypadku osób, których dochód miesięczny nie przekracza 1090 zł na osobę (w gospodarstwie wieloosobowym) lub 1526 zł w przypadku gospodarstwa jednoosobowego.

Wnioski można składać do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub przez portal gov.pl.

"Moje Ciepło" i "Mój Prąd". Ile wynosi dofinansowanie do klimatyzacji? Kto może skorzystać?

W ramach programu "Moje Ciepło" dofinansowanie mogą uzyskać właściciele domów jednorodzinnych, które spełniają określone warunki. Przede wszystkim muszą cechować się podwyższonym standardem energetycznym, muszą być też wybudowane po 1 stycznia 2021 roku. Jak zaznacza money.pl, wartość wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną może wynosić maksymalnie 55 kWh na metr kwadratowy w ciągu roku. Dofinansowanie w ramach tego programu może wynosić do 30 proc. kosztów. Jeśli posiadasz Kartę Dużej Rodziny, dotacja może wynosić do 45 proc. kosztów kwalifikowanych. Wniosek możesz złożyć przez Generator Wniosków o Dofinansowanie. W ramach programu "Mój Prąd" w 2023 roku można również uzyskać dofinansowanie na zakup klimatyzacji. Trzeba jednak posiadać fotowoltaikę oraz przejść na system net-bilingu. Maksymalnie można uzyskać 4400 zł (do 50 proc. kosztów).

Więcej o: