Co sadzić po czosnku? Do wyboru masz 7 roślin. Obfite plony zbierzesz jeszcze w tym roku

Co sadzić po czosnku, by cieszyć się różnorodnymi i zdrowymi plonami? Odpowiednie rozplanowanie sprawi, że jeszcze w tym roku zbierzesz kolejne, pyszne warzywa. Jakie rośliny wybrać i czym warto pamiętać?

Płodozmian, czyli naprzemienne sadzenie w danym miejscu różnych roślin, poprawia strukturę gleby oraz chroni plony przed szkodnikami i chorobami. To naturalny i niezwykle skuteczny sposób na zdrowe i obfite zbiory. Warto stosować go także po uprawie czosnku, który sam w sobie wytwarza substancje hamujące rozwój bakterii i drobnoustrojów. Jego zbiory przypadają najczęściej na lipiec i sierpień, gdy liście ma już uschnięte w ok. 50-60 procentach. Dzięki temu mamy jeszcze dość czasu, by w jego miejsce zasadzić inne rośliny. Jakie warto wybrać?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czosnek odstrasza zapachem, ale ma leczniczą moc

Co sadzić po czosnku w ogrodzie? Ciesz się dodatkowymi plonami jeszcze w tym roku

Jeśli chcesz cieszyć się plonami jeszcze w tym roku, w miejscu, gdzie wcześniej rósł czosnek, warto wysiać takie rośliny jak:

  • szpinak,
  • pietruszka,
  • rzodkiewka,
  • rukola,
  • koper,
  • kapustę pekińską,
  • sałaty.

Warzywa te są nie tylko pyszne i zdrowe, ale przede wszystkim szybko rosną, dzięki czemu plonami będziesz mogła cieszyć się już we wrześniu. Nie zapomnij tylko o odpowiedniej pielęgnacji, a przede wszystkim o częstszym podlewaniu, gdyż rośliny sadzone latem zazwyczaj potrzebują więcej wody niż te z wiosny. Na miejsce czosnku zebranego do połowy lipca możesz także wysiać ogórki, choć ich plony będą mniej obfite.

Co, zamiast warzyw, sadzić w miejscu po czosnku? Postaw na poplon

Co w przypadku jeśli nie zależy ci na kolejnych zbiorach w tym roku? Warto wtedy dać ziemi odpocząć, a zamiast warzyw, wysiać rośliny na nawóz zielony, czyli tzw. poplon. Nie tylko uzupełnisz w ten sposób luki w ogrodzie, ale także użyźnisz glebę i dostarczysz jej wiele wartości odżywczych. I to wszystko bez pomocy chemicznych nawozów. Mowa m.in. o gorczycy, lucernie, facelii, kozieradce, gryce, łubinie i koniczynie.

Co sadzić po czosnku w kolejnym roku? Tych roślin się wystrzegaj

W kolejnym roku w miejscu, gdzie wcześniej rósł czosnek, możesz zasadzić ziemniaki, ogórki, truskawki, dynie, paprykę, rośliny strączkowe takie jak groch i fasola, bakłażana i marchew. Sam czosnek sadź w tych samych grządkach nie dłużej niż dwa lata pod rząd. Później zrób przerwę (4-6 lat). Czego z kolei lepiej po nim nie wysiewać? Zdecydowanie zrezygnuj z roślin cebulowych, czyli cebuli, pora, szalotki, gdyż są podatne na te same choroby. To samo dotyczy przebiśniegów i żonkili.

Więcej o: