Zauważyłaś plamy na liściach? To chwościk buraka! Oprysk zrobisz z jednego składnika

Co jeśli na liściach zauważysz chwościk buraka? Oprysk jest konieczny w przemysłowych uprawach, lecz w małych warzywniakach może nawet nie być potrzebny. Zobacz, jak sobie poradzić z taką chorobą grzybową domowym sposobem.

Chwościk buraka to grzybowa choroba roślin, która może siać niemałe spustoszenie wśród upraw. Warto więc działać szybko, by nie wpłynęła negatywnie na jakość oraz obfitość rosnących warzyw. W wielu przypadkach wystarczy jedna rzecz, by błyskawicznie zapomnieć o problemie. Co należy zrobić, by pozbyć się choroby grzybowej? Podpowiadamy.

Zobacz wideo Zakwas buraczany - pyszny i zdrowy. Jak zrobić go w domu?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Chwościk buraka trudno zwalczyć, lecz z pomocą przychodzi miedzian. Oprysk na trudne przypadki

Chorobom grzybowym lepiej zapobiegać, niż je leczyć, stosując prewencyjne opryski. Domowe sposoby sprawdzają się w tej roli fantastycznie, szczególnie w przypadku amatorskich upraw. Co jeśli jednak na liściach pojawił się chwościk buraka? Oprysk może nie być konieczny, gdy zareagujemy od razu. Błyskawiczne zwalczenie problemu sprawi, że uprawy nie ucierpią i choroba nie wróci. Gdy tylko zauważysz więc na liściach dużo okrągłych plamek z obwódkami o średnicy 2-5 mm, trzeba działać natychmiast. Plamy są w kolorze czerwonym, brązowym lub brunatnym. W przypadku dużych upraw lub gdy chwościk buraka zajął znaczną część warzyw, trzeba zadziałać agresywną metodą. Skorzystaj wówczas z gotowych oprysków chemicznych, a doskonale sprawdzi się oprysk z miedzianu. Warto wykonać go w pochmurny i bezwietrzny wieczór co 7-10 dni.

Co na chwościk buraka? Oprysk z czosnku to dobry wybór, ale wcześniej zrób jedną rzecz

Chwościk buraka można całkiem skutecznie usunąć, wyrywając liście objęte chorobą. Lecz tylko w przypadku niewielkich upraw lub takich, gdzie choroba objęła niewiele liści. Nawet najmniejsza plamka kwalifikuje liść do tego, by się go pozbyć. Gdy przejrzysz wszystkie uprawy i usuniesz liście dotknięte chorobą grzybową, może okazać się, że to wystarczy. Jeśli chcesz, na wszelki wypadek przygotuj także domowy oprysk z czosnku, który świetnie zadziała na podobne przypadłości. 25 gramów czosnku rozdrobnij i zalej litrem wody. Po piętnastu minutach odcedź płyn i przelej do opryskiwacza. Potraktuj nim liście buraka, stosując oprysk raz na dwa tygodnie. 

Więcej o: