Tym seniorom ZUS wypłaci 294,39 zł dożywotnio i co miesiąc. Jest haczyk

Nie każdy może liczyć na dodatkowy zastrzyk gotówki z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jest jednak pewna grupa seniorów, która nie musi nawet składać wniosku. ZUS automatycznie wypłaci im bonusową gotówkę do pobieranego świadczenia. Komu przysługuje? Podpowiadamy.

Jeśli chcesz zasilić domowy budżet dodatkowymi pieniędzmi, sprawdź, czy nie przysługuje ci bonusowe świadczenie z ZUS. W przypadku niektórych osób może to być prawie 300 złotych miesięcznie. Wszystko za sprawą dodatku pielęgnacyjnego, który przysługuje w kilku konkretnych przypadkach. Niektórzy otrzymają go automatycznie.

Zobacz wideo KRUS powinien zostać utrzymany czy zreformowany? Pytamy posła Klimczaka

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kto może ubiegać się o dodatek pielęgnacyjny? W tych przypadkach ZUS wypłaci pieniądze

Dodatek pielęgnacyjny jest świadczeniem wypłacanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W 2023 roku wynosi 294,39 zł i przysługuje tylko w kilku konkretnych przypadkach. Przede wszystkim otrzymają go seniorzy, którzy ukończyli 75 lat. Dodatek ten wypłacany jest wówczas automatycznie wraz z pobieraną emeryturą lub rentą, więc nie trzeba składać żadnych wniosków. Każdy jednak może ubiegać się o dodatek pielęgnacyjny, lecz w pozostałych przypadkach konieczne jest złożenie wniosku. Pieniądze trafią do osób, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, co zostanie poświadczone zaświadczeniem na druku OL-9 wypełnionym przez lekarza. Wówczas trzeba dołączyć je do wniosku, a po pozytywnym rozpatrzeniu pieniądze będą wypłacane co miesiąc i dożywotnio. 

Dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje każdemu. Kto może zapomnieć o bonusowej gotówce?

Warto jednak wiedzieć, że ZUS nie każdemu przyzna dodatek pielęgnacyjny. Jeśli dana osoba przebywa powyżej dwóch tygodni w miesiącu w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub pielęgnacyjno-opiekuńczym, pieniądze nie będą wypłacane. Nie możesz też jednocześnie pobierać dodatku pielęgnacyjnego, gdy otrzymujesz zasiłek pielęgnacyjny przyznawany przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Gdy ZUS pozytywnie rozpatrzy wniosek o dodatek pielęgnacyjny, niezwłocznie należy zrezygnować z zasiłku pielęgnacyjnego.

Więcej o: