Rodzice chcą nazywać swoje dzieci jak błazna? Urzędnicy mówią "nie"

Wybór imienia dla dziecka zawsze jest wyzwaniem dla rodziców. Niektórzy stawiają na popularne pozycje, inni chcą, aby było wyjątkowe i charakterystyczne tylko dla ich dziecka. Ci drudzy nie mają lekko. Powinniśmy pamiętać, że nie każde imię, które sobie wymyślimy dla naszej pociechy, zaakceptuje urząd stanu cywilnego.

Więcej wiadomości przeczytasz na Gazeta.pl.

Rodzice mają nieskończone źródła inspiracji, jeśli chodzi o wybór imienia dla dziecka. Jedni szukają w rankingach imion popularnych, inni wśród postaci z filmów, bajek, w rankingach imion nietypowych, a nawet nazwach konkretnych produktów. Niedawno pisaliśmy o rodzicach, którzy chcą nazywać swoje dzieci jak popularna kawa. Teraz do Urzędu Stanu Cywilnego zgłosiła się para, która wybrała dla syna imię błazna. 

Zobacz wideo Basia Kurdej-Szatan zdradziła imię dziecka. Jak się czuje w 8. miesiącu ciąży?

Chcieli nazwać syna jak błazna

Urząd stanu cywilnego może odmówić zarejestrowania imienia w dwóch przypadkach. Zgodnie z polskim prawem dzieci nie można nazywać zdrobnieniami. Dozwolone są tylko pełne formy imion. Nie można również nadawać imion krzywdzących, a więc form ośmieszających lub nieprzyzwoitych. Imię, które para wybrała dla swojej pociechy to "Sowizdrzał". Urząd Stanu Cywilnego uznał, że imię jest dla dziecka krzywdzące. Dlaczego?

Po pierwsze wskazano, że forma ta nie występuje w słowniku imion w Polsce używanych. Po drugie " forma Sowizdrzał występuje w literaturze, jest określeniem wędrownego prześmiewcy, błazna, rozpowszechnionym szczególnie w literaturze i kulturze niemieckiej (oryginalnie w postaci: „Till Eulenspiegel", z obocznymi wariantami flamandzkimi i niderlandzkimi). W kulturze polskiej występuje w wersji „Dyl Sowizdrzał", z czego bierze się potoczne określenie „sowizdrzał" jako ‘osoba niepoważna, roztrzepana; błazen, dowcipniś, człowiek trzpiotowaty’. Jest postacią literacką na tyle symboliczną, że wyodrębniła się nawet szczególna odmiana literatury nurtu plebejskiego, zwana właśnie literatura sowizdrzalską".

Padł też trzeci argument powiązany ze znaczeniem imienia. Rada Języka Polskiego wskazała, że "istnienie wyżej wspomnianego znaczenia potocznego powoduje, że funkcjonowanie formy Sowizdrzał jako imienia prawnego może mieć oczywisty walor ośmieszający, co jest sprzeczne z wymogami ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. „Prawo o aktach stanu cywilnego", art. 59.4: 'Kierownik urzędu stanu cywilnego odmawia przyjęcia oświadczenia o wyborze imienia lub imion dziecka, jeżeli wybrane imię lub imiona są w formie zdrobniałej lub mają charakter ośmieszający […]'". 

Jak wybrać imię dla dziecka?

Eksperci przestrzegają, że wybór imienia dla dziecka to decyzja, która będzie wiążąca na całe życie. Należy więc pomyśleć o tym, z jakimi reakcjami otoczenia spotka się pociecha, która je otrzyma. Popularne imię nikogo nie dziwi, nie jest pretekstem do żartów i każdy wie, jak je zapisać. Imiona nietypowe mogą być dla dziecka kłopotliwe w przyszłości.

Więcej o: