Jak i kiedy przesadzać piwonie? Ogrodnicy wybierają jeden termin. Rozrosną się na cały ogród

Piwonie to jedne z najpopularniejszych roślin wybieranych do ogrodu. W jednym miejscu mogą rosnąć wiele lat, ale kiedy zaczynają słabiej kwitnąć, koniecznie jest ich przesadzenie. Najlepiej zrobić to w jednym terminie.

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl

Piwonie inaczej nazywane są peoniami. Rosną od maja do czerwca i wyróżniają się efektownymi kwiatami. Mogą występować w różnych wariantach kolorystycznych: biały, różowy, czerwony, żółty, fioletowy. To rośliny długowieczne, które w jednym miejscu mogą rosnąć wiele lat. Kwitną intensywnie i potrafią zająć cały ogród, jeśli zapewnisz im odpowiednie warunki.

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Kiedy przesadzać piwonie? Zbliża się najlepszy termin

Jeśli piwonia słabo rośnie i nie kwitnie, to znak, że trzeba ją przesadzić. Nie jest to trudne, ale trzeba pamiętać o kilku zasadach. Pierwszą z nich jest odpowiedni termin. Roślinę powinno się przesadzać w drugiej połowie sierpnia, ewentualnie na początku września. Jeśli się spóźnisz i zrobisz to w drugiej połowie września, najprawdopodobniej peonie nie ukorzenią się dobrze przed zimą i wymarzną. Nie przesadzaj ich też wiosną, bo wtedy może uszkodzić się system korzeniowy. Kwiaty najlepiej przesadzać wieczorem. Aby znów zaczęły ładnie kwitnąć, mogą potrzebować nawet 2 lat. Trzeba dać im czas na regenerację i cierpliwie zaczekać, aż przyjmą się w nowym miejscu. Przesądni ogrodnicy wierzą, że piwonie najlepiej przesadzać 1 września.

Jak przesadzić piwonie? Sadzonki odwdzięczą się dużymi kwiatami

Zanim zaczniesz przesadzać piwonię, musisz ją do tego przygotować. Przytnij jej liście na ok. 2/3 długości. Okop całą roślinę i ostrożnie wyjmij ją z ziemi. Podziel karpę sekatorem albo nożem na kilka części. Każda z nich powinna mieć 3 pąki. Usuń zeschnięte i zgniłe liście. Posadź sadzonki w dołkach i przykryj je czterocentymetrową warstwą ziemi. Ubij ziemię i podlej roślinę. Gleba, w której sadzisz peonie, powinna być żyzna, przepuszczalna, lekko kwaśna i bogata w próchnicę. Wybierz stanowisko, w którym słońce będzie docierać do rośliny dopiero w drugiej połowie dnia. Dzięki temu będziesz cieszyć się pięknymi kwiatami przez długi czas.

Więcej o: