800 zł na dziecko już we wrześniu? To możliwe! Potrzebny jest wniosek w ZUS

Rząd co jakiś czas wprowadza nowe zmiany w świadczeniach zarówno dla emerytów, jak i dzieci. Już w styczniu przewiduje się zmiany w programie "500 plus", dzięki której na jedno dziecko będzie przysługiwać aż o 300 zł więcej. Okazuje się, że niektórzy rodzice mają szansę otrzymać 800 zł już we wrześniu.

Mimo że świadczenie "800 plus" według planów ma obowiązywać dopiero od stycznia 2024 r., niektórzy rodzice mają szansę otrzymać 800 zł na dziecko już we wrześniu. Wystarczy, że w odpowiednim terminie złożą w ZUS-ie jeden wniosek. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 800+ to szkodliwe rozdawnictwo pieniędzy? Hennig-Kloska: Tak

800 zł na dziecko już we wrześniu. Wystarczy zawnioskować o świadczenie "Dobry start"

Już od 1 lipca 2023 r. rodzice mogą wnioskować do ZUS-u o świadczenie "Dobry start". Jest to wyprawka na materiały szkolne dla dzieci z tytułu rozpoczęcia nowego roku szkolnego, która wynosi 300 zł. Świadczenie wypłacane jest jednorazowo, a wnioski można składać do końca listopada b.r. Jeśli rodzic złoży pismo o wypłatę w lipcu lub w sierpniu, świadczenie zostanie wypłacone do 30 września. Wraz z wypłatą przysługującego świadczenia "500 plus" wnioskodawcy mają więc szansę otrzymania we wrześniu aż 800 zł na jedno dziecko. Należy jednak mieć na uwadze, że świadczenie "Dobry start" nie przysługuje każdemu malcowi.

Kto może się starać o 300 plus? "Dobry start" nie przysługuje każdemu dziecku

Przed złożeniem wniosku należy zwrócić uwagę, czy dziecko spełnia warunki do wypłaty świadczenia. "Dobry start" nie przysługuje dzieciom:

  • odbywającym roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce lub w przedszkolu;
  • studentom.

Co istotne, od 2019 r. mogą z niego skorzystać uczniowie szkół policealnych i szkół dla dorosłych. 

Jak złożyć wniosek o wyprawkę szkolną? Zrobisz to tylko online

Od 2021 r. wypłatą świadczenia "Dobry start" zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski można składać jedynie w formie elektronicznej, począwszy od 1 lipca, aż do 30 listopada. Jak złożyć wniosek? Istnieją trzy możliwości:

  • przez portal "Emp@tia";
  • przez bankowość elektroniczną;
  • przez portal PUE ZUS.

Przed złożeniem wniosku przygotuj dane dzieci i informacje, do których szkół uczęszczają.

Więcej o: