Wymieszaj z wodą i potrzyj ramy okienne. Żółty osad i plamy znikną w 5 minut

Gdy na dworze robi się cieplej, motywacja do umycia okien rośnie. Promienie słoneczne podkreślają znajdujący się na nich brud i smugi. Oprócz samej szyby równie istotne jest wyczyszczenie ram okiennych. Jeden domowy sposób skutecznie poradzi sobie z występującymi na nich zażółceniami.

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl

Lato to idealny czas na gruntowne sprzątanie mieszkania. Ładna pogoda motywuje do działania, a w dziennym świetle jesteśmy w stanie zauważyć więcej zabrudzeń i dokładniej je wyczyścić. Wiele osób podczas sprzątania myje tylko samą szybę i nie zwraca uwagi na ramy okienne. To błąd, który skutkuje pojawieniem się na ramach żółtych plam i czarnego osadu. Im dłużej będziesz zwlekać z ich wyczyszczeniem, tym trudniej będzie je usunąć.

Zobacz wideo 3 domowe sposoby na to, by twoje okna zawsze lśniły czystością

Żółte plamy na ramach okiennych. Jak się ich pozbyć?

Brudne ramy okienne potrafią zepsuć wygląd całego pokoju, nawet jeśli szyby są czyste, a w oknach zawisły nowe firanki. Pod wpływem kurzu, brudu i deszczu ramy tracą swoją biel. Najlepiej myć je ściereczką z mikrofibry albo bawełnianą szmatką. Nie używaj do tego ostrej gąbki ani silnych środków chemicznych. Mogą one porysować ramę, przez co później brud będzie wchłaniać się w rysy. Najważniejsze jest systematyczne czyszczenie, które pomoże ci utrzymać biały kolor ram. Z pomocą przychodzi patent, który stosowały już nasze babcie.

Domowa mieszanka na brudne ramy. Znów będą śnieżnobiałe

Jeśli chcesz pozbyć się żółtych plam z ram okiennych, stwórz domową mieszankę na bazie trzech składników z kuchennej szafki. Do miseczki wlej 1,5 szklanki wody, 1/3 szklanki octu, 2 łyżki soku z cytryny i łyżeczkę płynu do naczyń. Zamieszaj, przelej do buteleczki ze spryskiwaczem, spryskaj ramy i przetrzyj mokrą ścierką. Na ramach nadal widać zażółcenia? Wymieszaj 3 łyżki sody oczyszczonej, 2 łyżeczki soku z cytryny i kilka kropel octu. Mieszanka konsystencją będzie przypominać gęstą papkę. Nałóż ją na zabrudzone miejsca na 5 minut. Po tym czasie wyszoruj ramy szczoteczką i zmyj ciepłą wodą. Po żółtych plamach nie będzie śladu.

Więcej o: