Jak skutecznie pozbyć się kuny z poddasza? Rozrzuć to na strychu. Zapach szybko ją wypędzi

Na pierwszy rzut oka kuna domowa wygląda jak słodkie, niewinne zwierzątko. Potrafi jednak zrobić spustoszenie pod maską samochodu albo na strychu. Nieprzyjemne odgłosy, pogryzione kable i brzydki zapach to tylko niektóre z problemów, jakich może dostarczyć.

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl

Właściciele domów jednorodzinnych dobrze znają problem kun domowych. Gdy te zwierzęta pojawią się w naszym domu, skutecznie uprzykrzają codzienność. Strych staje się miejscem ich zamieszkania, do którego przynoszą zdobycze z polowań. W związku z tym w całym budynku może unosić się brzydki zapach, instalacje będą zniszczone, a noc obfita w hałasy. Jeśli na posesji znajduje się kurnik, tym bardziej może zachęcić kunę do odwiedzin.

Zobacz wideo Zwierzęta w filmach i serialach. Czy twórcy rzeczywiście pilnują, żeby nie stała im się krzywda? [Popkultura]

Pułapka na kuny. Zwab ją do klatki przysmakami

Kuna to trudny przeciwnik, ale nie niemożliwy do pokonania. Osoby, które nigdy nie miały z nimi do czynienia, mogą być oczarowane ich uroczym wyglądem. Wbrew pozorom nie są to jednak miłe zwierzątka, którym chcemy pozwolić pomieszkiwać na naszym strychu. W pierwszej kolejności należy zadbać o to, żeby na poddaszu nie było żadnych miejsc, przez które zwierzę mogłoby przecisnąć się do środka. Popularnym sposobem jest stworzenie pułapki z jedzeniem w środku. Do środka klatki należy włożyć jajko, chleb z miodem, owoce albo mięso drobiowe. Zapach przyciągnie kunę, która sięgnie po jedzenie i zostanie zatrzaśnięta w klatce. Wtedy można ją przetransportować w inne miejsce i wypuścić.

Jak pozbyć się kuny z poddasza? Jest wrażliwa na zapachy

Kuny mają czuły węch, dlatego silnie reagują na nieznane im zapachy. Odstrasza je sierść psa i kota, bo wywołuje w nich poczucie, że mają do czynienia z większym i silniejszym przeciwnikiem. Wystarczy rozrzucić sierść na poddaszu, a przestraszone zapachem zwierzę nie będzie chciało tam wejść. Kunę odstraszy też zapach mocno odświeżającej kostki do WC. To tani i naprawdę skuteczny sposób, ale kostkę musisz zawiesić w rękawiczkach. W innym przypadku ssak wyczuje człowieka i odstraszacz nie zadziała.

Więcej o: