Nawet 1662,97 zł na wakacje! Te osoby muszą jedynie złożyć wniosek

Wczasy pod gruszą to nic innego jak dofinansowanie wakacyjnego wyjazdu dla osób zatrudnionych na umowę o pracę. Aby je otrzymać, należy spełnić określone warunki oraz złożyć wniosek. Jak wygląda cała procedura?

Lipiec i sierpień to czas, w którym bardzo często wybieramy się na urlop oraz wymarzone wczasy. Osoby, które spełnią określone kryteria, mogą postarać się o dodatkowe pieniądze na wakacyjny wyjazd dla siebie, współmałżonka oraz na kolonie czy obozy dla dzieci. Co muszą zrobić, by je otrzymać?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Zapytaliśmy Polaków, czy odczuwają inflację nad Bałtykiem

Dofinansowanie wakacji. Nie we wszystkich firmach jest możliwe

Środki na wczasy pod gruszą wypłacane są z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Oznacza to, że mogą na nie liczyć jedynie pracownicy zatrudnieni w firmach, gdzie taki fundusz został założony. To właśnie tam zbierane są pieniądze na wszelkie dodatki pracownicze i dofinansowania, w tym również na wakacje. Wedle prawa ZFŚS powinny zakładać firmy, które:

  • zatrudniają co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty,
  • zatrudniają co najmniej 20 i mniej niż 50 pracowników, o ile z wnioskiem wystąpi zakładowa organizacja związkowa,
  • prowadzą działalność w formie jednostek samorządowych czy w zakładach budżetowych (np. policja).

Przedsiębiorcy, którzy zatrudniają mniej niż 50 pracowników, dobrowolnie podejmują decyzję, czy chcą utworzyć ZFŚS. Liczbę zatrudnionych określa się wedle stanu na dzień 1 stycznia danego roku.

Kto może otrzymać wczasy pod gruszą 2023? Nie tylko obecni pracownicy

Dofinansowanie wczasów przysługuje tylko raz w roku wszystkim pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę. Co istotne, mogą na nie liczyć także członkowie ich rodziny, byli pracownicy (emeryci, renciści i ich rodziny) i wszystkie pozostałe osoby, które zostały uprawnione przez pracodawcę. Środki zostaną wypłacone tylko w przypadku nieprzerwanego urlopu, który będzie trwał co najmniej 14 dni kalendarzowych.

Ile wynosi świadczenie urlopowe 2023? To nawet 1662,97 zł dofinansowania

Dofinansowanie urlopu nie jest wypłacane z urzędu. Oznacza to, że aby je otrzymać, należy złożyć odpowiedni wniosek u pracodawcy. Najczęściej otrzymasz go w dziale kadr. Należy dołączyć do inne niezbędne dokumenty, w tym zazwyczaj zaświadczenie o sytuacji majątkowej i rodzinnej, a niekiedy także zeznanie podatkowe za poprzedni rok. Po przeanalizowaniu wszystkiego przełożony podejmuje decyzję o przyznaniu dofinansowania. Jego wysokość jest różna w zależności m.in. od zarobków pracownika czy odłożonych przez niego środków na ZFŚS. Ustawa o zakładowym funduszu świadczeń określa jedynie górną granicę kwoty. W 2023 roku, wedle wyliczeń portalu money.pl, w przypadku normalnych warunków pracy osoba zatrudniona na pełny etat może liczyć na 1662,97 zł.

Więcej o: