Stosujesz oprysk z sody oczyszczonej? Może zahamować wzrost jednej rośliny i wypalić jej liście

Soda oczyszczona znajduje się niemal w każdym domu. Ze względu na jej szerokie zastosowanie można jej używać w kuchni, do sprzątania czy pielęgnacji roślin. Zwalcza szkodniki, ogranicza występowanie mrówek i pomaga uporać się z chorobą grzybową kwiatów.

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl

Soda ma właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwzapalne. Jest bezpieczna dla środowiska i ma szerokie zastosowanie w ogrodnictwie. To świetna alternatywa dla środków chemicznych. Można ją kupić praktycznie w każdym sklepie, a cena za saszetkę 80 g to ok. 2 zł. Bez problemu przygotujesz samodzielnie oprysk z sody oczyszczonej, który jest naturalnym i ekologicznym sposobem na pielęgnowanie roślin, zwalczanie chwastów i szkodników.

Zobacz wideo Soda oczyszczona ma wiele zastosowań - np. pomoże ci zadbać o rośliny. Sprawdź jak!

Oprysk z sody oczyszczonej. Idealny na choroby i szkodniki

Rośliny często są narażone na występowanie szkodników, takich jak mszyce, mączliki i roztocza. Żeby przygotować ekologiczny oprysk przeciwko owadom, do 1 litra wody wsyp 1/4 łyżeczki sody i wlej łyżeczkę oleju. Wymieszaj, przelej do buteleczki ze spryskiwaczem i spryskaj roślinę. Taką mieszanką można też przecierać liście roślin. Zabieg powtarzaj co 4 dni. Jeśli kwiaty w przydomowym ogródku zostały zaatakowane przez choroby, takie jak plamistość liści czy mączniak prawdziwy, przygotuj roztwór do podlewania zainfekowanych roślin. W litrze wody wymieszaj pół łyżeczki sody oczyszczonej oraz 5 ml szarego mydła. Wstrząśnij i spryskaj uprawy. Efekty będą widoczne już po 24 godzinach.

Domowy nawóz z sody. Lepiej nie pryskaj nim ogórków

Oprysk z sody można wykorzystywać w pielęgnacji roślin doniczkowych, ciętych kwiatów, warzyw i owoców. Popularne jest pryskanie nim malin, jeżyn czy pomidorów. Lepiej nie używać go jednak do nawożenia ogórków. Soda może doprowadzić do zmiany kształtu owoców i zatrzymania owocowania. Chociaż w innych przypadkach ma ona na celu wzrost plonów i poprawę zdrowia rośliny, tak w przypadku ogórków zbyt duża ilość sody może je spalić, wyżerając liście. Regularne podlewanie ich roztworem z sody spowoduje odkładanie się wodorowęglanu w glebie i zahamowanie wzrostu rośliny. Lepszym wyborem jest zmieszanie wody z mlekiem w stosunku 1:10, czyli w 10 litrach wody rozpuszczamy 1 litr mleka. Całość wymieszaj i spryskaj ogórki.

Więcej o: