Wysusz w piekarniku i wsyp do doniczki. Taki storczyk będzie marzeniem każdej sąsiadki

Storczyki świetnie nadają się na prezent i są uwielbiane przez wiele osób. Niektórzy postrzegają rośliny jako jedne z najpiękniejszych kwiatów świata. Jeśli nie wiesz, co zrobić, żeby storczyk zakwitł, wypróbuj domowy nawóz z resztek. Dzięki niemu szybko zauważysz efekty.

Kwiaty storczyka cieszą oczy wielu pasjonatów ogrodnictwa. Są niewątpliwie piękną ozdobą domu i świetnie sprawdzają się też w biurach. Obok zadbanych okazów nie da się przejść obojętnie, jednak utrzymanie rośliny w zdrowiu nie jest prostym zadaniem. Niestety storczyk ma spore wymagania i potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Pomoże ci w tym nawóz z resztek, które zazwyczaj wyrzucasz do śmieci. Jak dbać o storczyka?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Hodujesz w domu monsterę? Sprawdź, czy odpowiednio o nią dbasz

W jakim miejscu najlepiej postawić storczyka? Roślina lubi rozproszone światło

W rozwoju storczyków istotne jest zapewnienie im odpowiedniej ilości oświetlenia. Rośliny lubią jasne stanowiska o rozproszonym świetle. Sprawdzi się postawienie ich na parapetach południowo-wschodnich (nie zapominając o cieniowaniu roślin latem) i wschodnich. Jeśli okno w pomieszczeniu skierowane jest na południe, storczyk nie musi być uprawiany na okiennym parapecie. Storczyki warto podlewać latem mniej więcej raz w tygodniu, a zimą raz na dwa tygodnie. Oprócz tego można co jakiś czas dostarczać roślinie prostego w przygotowaniu, domowego nawozu z resztek popularnego owocu.

Jak prawidłowo dbać o storczyki? Wspomóż je nawozem z resztek

Skórki z banana zawierają spore ilości potasu, fosforu, magnezu, wapna i kwasu krzemowego, które wpłyną korzystnie na wzrost storczyków, jeśli zastosujesz je jako nawóz. Dzięki temu możesz przedłużyć ich kwitnienie i zwiększyć odporność na negatywne czynniki zewnętrzne.

Użytkownik TikToka @doktor_roslinka w jednym z nagrań opisał dobroczynne właściwości skórki z banana i poinformował, jak przygotować nawóz. Metody są trzy.

  1. Płynny nawóz. Włóż do słoika dwie oczyszczone skórki z banana i zalej je 1 l ciepłej wody. Zakręć wieko, odstaw naczynie w ciemne miejsce i odczekaj 2 dni. Wyciągnij skórki i podlej storczyka gotowym preparatem. 
  2. Gnojówka. Metoda jest podobna do powyższej, jednak w tym przypadku słoik należy odstawić na 2 tygodnie i co 2 dni mieszać zawartość. Odżywkę należy rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:10 i podlewać storczyki.
  3. Sproszkowany nawóz. Pokrój skórki na małe kawałki i wysusz na słońcu lub w piekarniku. Zblenduj je na proszek i zmieszaj trzy łyżki z wierzchnią warstwą gleby w doniczce.
Więcej o: