Nawet 1500 zł kary? Lepiej uważaj! Na plaży możesz za to zapłacić surowy mandat

Sezon urlopowy trwa w najlepsze. Z sondażu IBRiS dla Radia Zet wynika, że 30,1 proc. Polaków planuje wypoczywać nad polskim morzem. Niektórzy zapominają jednak o tym, że w przestrzeni publicznej obowiązują pewne ograniczenia. Czego nie robić, aby nie dostać mandatu na plaży?

Więcej wiadomości przeczytasz na Gazeta.pl.

Chociaż wypoczynek na plaży kojarzy się z błogim relaksem i zupełną swobodą, są pewne zachowania, za które można słono zapłacić. Rozkładając parawan nad Bałtykiem, powinniśmy liczyć się z tym, że jest to przestrzeń publiczna i obowiązują tam konkretne zasady. Czego nie robić plaży? Oto zachowania, które mogą zostać ukarane grzywną lub mandatem. 

Zobacz wideo Zapytaliśmy Polaków, czy odczuwają inflację nad Bałtykiem

1. Picie alkoholu na plaży

Jakiś czas temu prezes pomorskiego WOPR-u podkreślił w rozmowie z portalem podroze.gazeta.pl, że co roku apeluje, aby na wszystkich plażach w kraju został wprowadzony zakaz picia. "Gdy człowiek na słońcu wypije dwa piwa, ma odjazd. Przestaje być aktywny, nie pilnuje dzieci, gdzieś się położy i śpi. A ratownicy mają kłopot. Nie wiedzą, czy taka osoba zemdlała, czy jest nieprzytomna, czy coś mu się stało, czy to zawał, a może udar? To jest dla nas dodatkowa praca" - mówił. 

Na plażach z reguły są bary, które oferują napoje alkoholowe i widok pijącego wczasowicza nikogo nie dziwi. Niektóre plaże zdecydowały się na wprowadzenie zakazu spożywania alkoholu - np. plaża w Sopocie. Za jego złamanie można zostać ukaranym grzywną lub mandatem w wysokości od 50 do 500 zł.

2. Rozpalanie ogniska i nocowanie na plaży

Romantyczna wizja spania pod gołym niebem i ogniska na plaży również nie sprawdzi się w Polsce. Przepisy jasno mówią o tym, że na plaży nie można wzniecać ognia. Osoby, które zlekceważą zakaz, mogą zapłacić za to tyle, co za nocleg w dobrym hotelu. Grzywna za biwakowanie wynosi do 500 zł. Taka sama kara grozi za rozpalenie ogniska. 

3. Palenie na plaży

Podobnie jak w przypadku spożywania alkoholu, możliwość palenia papierosów uwarunkowana jest lokalnym prawem. Na niektórych plażach turyści mogą robić to bez konsekwencji, na innych jest to surowo zabronione. Warto upewnić się, czytając regulamin. Mandat za palenie również wynosi od 50 do 500 zł.

4. Opalanie się topless

W wielu miejscach na świecie opalanie się topless jest dozwolone. W Polsce można za to słono zapłacić. Mówi o tym art. 140: Kto publicznie dopuszcza się nieobyczajnego wybryku, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności, grzywny do 1500 zł albo karze nagany. Bez konsekwencji można opalać się topless na plażach dla nudystów.

5. Seks na plaży

Taka sama kara grozi osobom, które nie będą mogły powstrzymać się od miłosnych zbliżeń na plaży. Czynności seksualne w miejscach publicznych są niedozwolone. Można otrzymać za to mandat do 

Więcej o: