Spóźniłaś się z tym podatkiem? Może czekać cię 1000 zł kary i odsetki

Właściciele nieruchomości powinni pamiętać o terminowym płaceniu podatku, by uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji. Jeśli jednak spóźniłaś się z opłatą lub nadal jej nie uregulowałaś, możesz przygotować się nie tylko na odsetki. Niektórych za zwłokę czeka wysoka grzywna.

Podatek od nieruchomości dotyczy nie tylko osób będących właścicielami mieszkań, domów lub gruntów. To również obowiązek przedsiębiorców, prowadzących działalność gospodarczą w Polsce. Jakie konsekwencje grożą za zwłokę z zapłaceniem podatku? W niektórych przypadkach kara może być naprawdę dotkliwa. 

Zobacz wideo Neumann: 60 tys. kwoty wolnej od podatku ma wspierać ludzi aktywnych

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Do kiedy trzeba zapłacić podatek od nieruchomości? Jest kilka terminów

Jeśli jesteś osobą fizyczną, podatek od nieruchomości zapłacisz w czterech terminach, ponieważ uiszczany jest ratalnie. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy wysokość podatku nie przekracza 100 zł. Wówczas należy zapłacić ją od razu. Twój podatek jest wyższy? W takim razie przygotuj się na cztery terminy, w których trzeba uiścić stosowną opłatę. Zrobisz to 15 marca, 15 maja, 15 września oraz 15 listopada danego roku. W przypadku spółki akcyjnej lub z o.o. podatek opłaca się co miesiąc do 15 dnia każdego miesiąca.

Jaka kara za nieopłacenie podatku? Z pomocą w wyliczeniach przychodzi kalkulator odsetek podatkowych

Właściciele nieruchomości, którzy spóźnili się z zapłatą podatku, muszą przygotować się na konsekwencje. Najczęściej jest to jedynie zapłacenie odsetek związanych ze zwłoką. Ile wynoszą? Zgodnie z Ordynacją podatkową spóźnienie się z zapłatą podatku od nieruchomości oznacza płacenie odsetek w wysokości 200% podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego. W 2023 roku stawka wynosi 16,5%. Nie musisz jednak samodzielnie wyliczać ich wysokości. Wystarczy, że skorzystasz z kalkulatora znajdującego się na stornie podatki.gov.pl. Pamiętaj jednak, że kwota odsetek zaokrąglana jest do pełnych złotych.

W niektórych przypadkach zwłoka z zapłaceniem podatku od nieruchomości może zostać uznana za uchylanie się od podatku, co podlega już pod kodeks karny skarbowy. Za taki czyn przewidziane są surowe kary wymierzane indywidualnie. Może to być do 720 stawek dziennych, a nawet kara pozbawienia wolności. Stawka dzienna obliczana jest proporcjonalnie do minimalnego wynagrodzenia za pracę. Obecnie najniższa stawka dzienna wynosi około 120 zł, więc kara za niezapłacony podatek może oscylować w granicach 1200 zł. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę najwyższą stawkę dzienną, czyli 48000 zł, maksymalny wymiar kary wyniesie ponad 34 mln zł. Jeśli jednak sytuacja ta zostanie potraktowana jako wykroczenie skarbowe, minimalny wymiar kary może wynieść 360 zł, a maksymalny 72000 zł.

Więcej o: