ZUS zaniżył tysiące emerytur. Złóż jeden wniosek i sprawdź, czy nie przysługuje ci zwrot

W najnowszym raporcie z wykonania budżetu Najwyższa Izba Kontroli zwraca uwagę, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaniża niektóre emerytury oraz przyznaje je z opóźnieniem. Rzecznik ZUS wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje. Jak sprawdzić, czy twoje świadczenie wypłacane jest w odpowiedniej wysokości?

Pierwsze doniesienia o tym, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaniża emerytury, pojawiły się już kilka miesięcy temu. W latach 2016-2022 wydano ponad 17 tys. błędnych decyzji, przez co świadczenia nie zostały naliczone prawidłowo. "W 2022 roku, podobnie jak w roku ubiegłym, utrzymywało się zjawisko opóźnień w wypłacie oraz zaniżania przyznawanych świadczeń" - czytamy w raporcie z wykonania budżetu Najwyższej Izby Kontroli.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo "Nigdy nie liczyłam na opiekuńczość państwa". Beata Kozidrak włącza się w dyskusję o emeryturach gwiazd

ZUS zaniża emerytury? Na wyrównania wypłacono ponad 34 mln zł

Okazuje się, że problem z zaniżaniem emerytur nie został rozwiązany. W raporcie NIK cytowanym przez "Fakt" możemy przeczytać, że w zeszłym roku ZUS musiał wypłacić aż 2 mln 900 tys. zł odsetek dla ponad 11 tys. osób. Spowodowane to było nie tylko opóźnieniami w ustalaniu prawa, ale również w samej wypłacie emerytur. Aż w 28 tys. przypadków stwierdzono zaniżanie kwoty świadczeń, przez co na wyrównania ZUS wypłacił 34 mln 9 tys. zł. Co istotne, zakład nie zawsze mylił się na niekorzyść emerytów, gdyż w 4 tys. 700 przypadków stwierdzono nadpłaty na łączną kwotę 2 mln 900 tys. zł. - Wynikały one w szczególności z błędnej oceny stanu faktycznego lub błędnej interpretacji przepisów — czytamy. 

Opóźnienia w wypłacie emerytur. ZUS wyjaśnia skąd się biorą

- ZUS stale pracuje nad tym, aby usprawnić obsługę klientów — uspokaja Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy ZUS i zaznacza, że liczba wyrównań w porównaniu do 2021 roku obniżyła się o ponad 11 proc. W 2022 roku wpłynęło aż 4 mln 343 tys. 346 wniosków, z czego świadczeń z opóźnieniem otrzymało zaledwie 11 tys. 400 osób. - Co oznacza, że nieterminowa realizacja wniosków nastąpiła zaledwie w 0,03 proc. spraw — wyjaśnił, dodając, że opóźnienia to nie zawsze wina zakładu. Niektóre wynikają ze zmiany interpretacji przepisów, wyroki sądowe, czy korekty dokumentów rozliczeniowych przez płatnika składek.

Jak sprawdzić, czy ZUS nie zaniża ci emerytury? Wystarczy wniosek

Jeśli nie jesteś przekonana, czy twoje świadczenie wypłacane jest w odpowiedniej wysokości, zgodnie z art. 114 ustawy o emeryturach i rentach, możesz zwrócić się do ZUS o ponowne przeliczenie. Wystarczy, że złożysz w tym celu odpowiedni wniosek (druk ZUS-ERPO), jednak pamiętaj, że jeśli nastąpiła pomyłka, ZUS wykona wyrównanie jedynie do trzech lat wstecz. 

Więcej o: