Tę pokrzywę pokochasz od razu! Musisz jednak uważać! Jeden błąd sprawi, że zmarnieje

Koleus to przepiękna roślina, która nazywana jest pokrzywą brazylijską. Doskonale prezentuje się solo, jak i w towarzystwie różnych kompozycji, cudownie zdobiąc domy, balkony oraz ogrody. Jak o nią dbać? Uważaj na jeden błąd. Jeśli go popełnisz, koleus szybko zmarnieje.

Jeśli szukasz ciekawej rośliny ozdobnej, która doskonale dopasuje się do wielu aranżacji, zastanów się nad pokrzywą brazylijską. Jest stosunkowo łatwa w uprawie, fantastycznie prezentuje się w domach, na balkonach lub w ogrodach i przyciąga wzrok pięknymi liśćmi. Jak o nią dbać, by bujnie rosła i zachwycała wyglądem każdego, kto na nią spojrzy? Podpowiadamy.

Zobacz wideo Nie wyrzucaj fusów od kawy. Zobacz, do czego mogą ci się przydać

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Koleus, czyli pokrzywa brazylijska. Różnorodność odmian może zachwycić

Szukając ciekawej rośliny ozdobnej do domu lub ogrodu, warto przyjrzeć się właśnie pokrzywie brazylijskiej. Koleus ma liczne odmiany, które różnią się między sobą barwami liści. Dzięki temu można zdecydować się na kilka różnych gatunków, by przygotować efektowne kompozycje na taras lub do ogrodu. Wśród najpopularniejszych znajdziemy pokrzywę brazylijską z bordowo–zielonymi liśćmi, lecz równie często spotykamy czarno–purpurowe lub żółto–bordowe zabarwienie. Przeplatając miedzy sobą sadzonki rośliny o różnych odcieniach szybko i łatwo stworzysz piękną kompozycję na balkon, taras lub działkę. Jednak koleus powinien być pielęgnowany, by doskonale się rozkrzewiał?

Jak dbać o ozdobną pokrzywę? Uważaj na jeden błąd

Koleus jest przepiękną rośliną, która bujnie się rozrasta. Początkujący ogrodnicy mogą być z siebie naprawdę dumni, kiedy zauważą, że koleus zaczyna kwitnąć. Pozwalają wówczas rozwijać się pąkom, co jest bardzo popularnym błędem. Roślina ta nie kwitnie bujnie, dlatego nie warto jej na to pozwalać. Szczególnie dlatego, że doprowadza to do znaczącego osłabienia liści, przez co szybko może się to odbić na jej wyglądzie. Z tego względu warto od razu uszczykiwać kwiaty, żeby pobudzić roślinę do obfitego krzewienia. Poza tym koleus nie jest zbyt wymagający. Doskonale odnajduje się na słonecznych lub delikatnie zacienionych stanowiskach, a do tego uwielbia wysokie temperatury. Właśnie dlatego jesienią i zimą należy przenieść rośliny do domu. Co z podlewaniem? Koleus uwielbia mieć nieustannie wilgotną ziemię. Warto jednak uważać, by nie przesadzić z nadmiarem wody. Gleba ma być jedynie zwilżona, ponieważ korzenie nie lubią być umiejscowione na terenach podmokłych.

Więcej o: