Ci seniorzy skorzystają z darmowych przejazdów. Muszą spełnić jeden warunek

Na zakupy, do lekarza, wycieczkę po mieście, czy załatwienie innych istotnych spraw. Seniorzy każdego dnia korzystają z komunikacji miejskiej, dlatego nic dziwnego, że tak chętnie korzystają tańszych biletów lub darmowych przejazdów. Kto może na nie liczyć?

Inflacja oraz rosnące ceny za produkty, oraz usługi nie ominęły także branży transportu. Z roku na rok bilety na przejazdy komunikacją miejską są coraz wyższe, co dotkliwie odczuwają w szczególności osoby niezmotoryzowane oraz seniorzy. Ci drugi mogą na szczęście skorzystać z konkretnych zniżek, a w niektórych przypadkach za przejazdy nie zapłacą nic. Wystarczy, że spełnią jeden warunek.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Gwiazdy narzekają na za niskie emerytury i ratują się dalszą aktywnością zawodową

Ulgi i zniżki dla emerytów na przejazdy komunikacją miejską. Wystarczy spełnić jeden warunek

W większości polskich miast seniorzy skorzystają z korzystnych zniżek na przejazdy komunikacją miejską. Najczęściej po przejściu na emeryturę lub przekroczeniu wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) mogą podróżować na biletach ulgowych, czyli tańszych o 50 proc., a gdy skończą 70 lat, przejazdy są bezpłatne. Z kolei we Wrocławiu, Lublinie i Bydgoszczy seniorzy mogą liczyć na darmowe przejazdy już wcześniej, bo po 65. urodzinach. Do zniżki uprawnia zazwyczaj legitymacja emeryta lub zaświadczenie o pobieraniu renty, oraz dokument tożsamości.

Korzystne zniżki dla emerytów. Bilet dla Seniora w Warszawie

W Warszawie na mieszkających i rozliczających się tam seniorów czeka tzw. Karta Warszawiaka, która upoważnia do zakupu dwustrefowego Biletu dla Seniora na rok w korzystnej cenie 50 zł. Po złożeniu wniosku mogą na nią liczyć seniorzy powyżej 65. roku życia. Dlatego, aby mieć pewność, że w danej miejscowości korzystasz z odpowiednich ulg na przejazdy, najlepiej sprawdzić je na oficjalnych stronach przewoźników lub urzędów. Tym bardziej że niektóre miasta jeszcze bardziej poszły seniorom na rękę. W jaki sposób?

W niektórych miastach emeryci skorzystają ze zniżek wcześniej. Gdzie?

W niektórych gminach, by skorzystać z tańszych biletów, seniorzy nie muszą czekać na przekroczenie wieku emerytalnego. Tak jest np. w Szczecinie, gdzie ze zniżki mogą skorzystać młodsi emeryci (kobiety od 55., a mężczyźni i renciści od 60. roku życia). Wystarczy, że okażą ważną legitymację lub zaświadczenie o pobieraniu renty i dokument tożsamości. Pozostali seniorzy z biletów ulgowych skorzystają po przekroczeniu 67 lat, a od 70. roku życia pojadą za darmo (wystarczy dokument tożsamości). Warto również wiedzieć, że od 1 lutego 2022 roku w Mińsku Mazowieckim komunikacja miejsca jest bezpłatna dla każdego. 

Więcej o: