Co z podwyżką zasiłku pogrzebowego? Sasin: to jedna ze spraw, która musi być wreszcie załatwiona

Organizacja pogrzebu to kosztowne wydarzenie, które wiąże się nie tylko z silnymi emocjami, lecz także dużym nadszarpnięciem domowego budżetu. Z pomocą w takiej sytuacji ma przychodzić zasiłek pogrzebowy, którego kwota od lat nie uległa zmianie. Jacek Sasin zajął stanowisko w tej sprawie. Możemy liczyć na wzrost zasiłku?

Ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w czerwcu 2023 roku inflacja wyniosła aż 11,5%, porównując jej wysokość do poprzedniego roku. Choć koszty życia i usług rosną, pensje oraz świadczenia pozostają na podobnym poziomie. Dotyczy to przede wszystkim zasiłku pogrzebowego, który od 2011 roku wypłacany jest w takiej samej wysokości. Wiele osób zastanawia się, czy zostanie podniesiony. Do podobnego pytania odniósł się ostatnio Jacek Sasin.

Zobacz wideo Bartoszewski: Jestem zaniepokojony, że na mszach uprawia się politykę

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi i komu przysługuje?

Obecnie wysokość zasiłku pogrzebowego wynosi 4000 zł. W 2011 roku kwota została obniżona z 6406 zł do obowiązującej teraz wysokości i przez dwanaście lat nie uległa zmianie. Choć koszty związane z organizacją pogrzebu wciąż rosną, rodziny muszą znacznie bardziej uszczuplać domowy budżet, by zorganizować pochówek. Kto może otrzymać zasiłek pogrzebowy? Przysługuje nie tylko członkowi rodziny. Ubiegać się o niego mogą również pracodawcy, domy pomocy społecznej, gminy i powiaty, osoby ze związku wyznaniowego, a nawet zupełnie obce osoby, które poniosą koszty związane z pochówkiem.

Kwota zasiłku pogrzebowego będzie podniesiona? Stanowisko ministra aktywów państwowych

We wtorek 4 lipca 2023 roku minister aktywów państwowych wziął udział w programie "Rozmowy Niedokończone" w Telewizji Trwam. Jacek Sasin otrzymał podczas emisji telefon od widza, który twierdził, że jakiś czas temu rozmawiał z ministrem o podwyższeniu kwoty zasiłku pogrzebowego. – Mieliśmy spotkanie kierownictwa naszej partii, gdzie o tym rozmawialiśmy i myślę, że jeszcze przed wyborami tę niesprawiedliwość postaramy się zlikwidować. Niesprawiedliwość, która powstała w wyniku decyzji naszych poprzedników. To rzeczywiście jest jedna ze spraw, która musi być wreszcie załatwiona – odpowiedział minister na pytanie od widza. Jacek Sasin zadeklarował również, iż "zrobi wszystko", by jeszcze przed wyborami zmienić sytuację związaną z zasiłkiem pogrzebowym. Na ten moment nie znamy jednak szczegółów.

Więcej o: