Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
- Na 31 zbadanych krajów kontynentu zajmujemy co prawda 12. miejsce wśród najniższych cen restauracyjno-hotelowych, ale szybko zbliżamy się cenami do średniej unijnej - jak podaje portal Business Insider. Oznacza to, że wakacje spędzone w Polsce niekoniecznie wiążą się już z perspektywą oszczędnego urlopu, jak to bywało w poprzednich latach.
Niegdyś wakacje spędzone w Polsce kojarzone były głównie z oszczędnością i troską o budżet. Okazuje się jednak, że coraz bliżej nam do średniej unijnej. Ponadto umocnienie złotego sprzyja polskim turystom, którzy decydują się na wypoczynek za granicą - w przeliczeniu na złotego mają taniej. "Na wakacje w 2023 r. planuje wyjechać ponad 20,1 mln Polaków, z czego 8,9 mln za granicę" - czytamy w ankiecie przeprowadzonej przez firmę Mondial Assistance. Jakie kraje podróżni wybierają najczęściej?
Jak wynika z ankiety Mondial Assistance, w tym roku Polacy jako cel wakacyjnej podróży za granicą najchętniej wybierają Chorwację, Grecję, Hiszpanię, Włochy i Turcję. Okazuje się jednak, że wcale nie są to najtańsze opcje. Przykładowo, uwielbiana przez turystów Chorwacja jest o 5,4 proc. droższa od Polski. Jeśli zależy nam na tanim odpoczynku, warto rozważyć wyjazd do Macedonii Północnej, Turcji lub Albanii. Według wyliczeń portalu Business Insider, właśnie te państwa stanowią gwarancję budżetowego wypoczynku.
W tej pierwszej [Macedonii - przyp. red.] ceny restauracji i hoteli są niższe od polskich o aż 44,9 proc., a w Turcji i Albanii o 41,6 proc.
- informuje serwis. Niższych cen możemy spodziewać się również w Bułgarii i Czarnogórze. Przykładowo: na początku sierpnia za noc w najtańszym pokoju dwuosobowym typu Deluxe w Gdańsku zapłacimy 121 zł. Z kolei - biorąc pod uwagę te same kryteria - za pokój z dwoma łóżkami pojedynczymi w Czarnogórze zapłacimy jedynie 59 zł (dane z portalu Booking.com).
Warto dodać, że w Czarnogórze na przestrzeni roku ceny restauracyjno-hotelowe nie wzrosły, jak to bywa zazwyczaj w innych krajach, ale przeciwnie - spadły. Z kolei w Turcji polski turysta może spodziewać się urlopu tańszego nawet o 41,6 proc. w porównaniu do naszego kraju. Nie ulega jednak wątpliwości, że wybierając wakacje na terenie Polski, oszczędzimy na kosztach podróży do zagranicznej destynacji - a ceny biletów lotniczych lub pociągowych potrafią zaskakiwać.