Co na ślimaki w ogrodzie? Kilka sprawdzonych sposobów na pozbycie się intruzów

Warto wiedzieć, co zastosować na ślimaki w ogrodzie, by pozbyć się tych wszystkożernych stworzeń z własnej przestrzeni. Choć ślimaki z definicji nie są szkodnikami i pełnią ważną rolę w ekosystemie, a nawet mogą być w ogrodzie pożyteczne, to jednak gdy pojawiają się w dużych ilościach, wyrządzają poważne szkody w uprawach. Wówczas trzeba wiedzieć, jak sobie z nimi poradzić.

Co na ślimaki: chemia czy natura?

Zastanawiając się, co zastosować na ślimaki, warto mieć na względzie, że ich obecność w ogrodzie nie zawsze jest niepożądana. Ślimaki zjadają bowiem gnijące czy martwe części roślin, chwasty i ich nasiona, stanowią także pożywienie dla innych zwierząt. Jednak gdy jest ich zbyt dużo, nasze rośliny w ogrodzie narażone są na poważne niebezpieczeństwo, ślimaki potrafią bowiem zjadać całe liście i podgryzać rośliny w ten sposób, że doprowadzają do ich śmierci. Najprostszym sposobem na wytępienie ślimaków może więc wydawać się zastosowanie gotowego chemicznego środka na ślimaki w ogrodzie. Należy jednak pamiętać, że tego typu preparat może mieć negatywny wpływ na naturalnych sprzymierzeńców w walce ze ślimakami, takich jak jeże czy ptaki. Dlatego jeśli już po taki środek sięgamy, wybierzmy preparat oznaczony symbolem V, z uwagi na jego nikłą szkodliwość. Na pewno nie należy stosować agresywnej chemii na własną rękę - bezpieczniej skorzystać z usług wyspecjalizowanej ekipy zwalczającej szkodniki.

Zanim to jednak zrobimy, warto wypróbować naturalne metody na odstraszenie lub zwalczenie ślimaków. Dobrze jest zadbać o to, by w naszym ogrodzie zagościły jeże lub ptaki żywiące się ślimakami. Zawieszając budki lęgowe dla ptaków zyskujemy naturalnych sprzymierzeńców w walce ze ślimakami. Dodatkowo warto porozkładać na grządkach między roślinami ścięte liście nerecznicy samczej. Spożycie tej rośliny grozi silnym zatruciem, toteż ślimaki unikają jej jak ognia. Istnieją też gatunki roślin, za którymi, choć nie są trujące, ślimaki nie przepadają. Dlatego wokół rabatek z roślinami, które ślimaki podgryzają, warto posadzić odstraszające zapachem i smakiem: cebulę, czosnek, majeranek, rumianek, szałwię, gorczycę, macierzankę, cząber czy krwawnik.

Co jest dobre na ślimaki? Odstraszanie!

Co jest dobre na ślimaki? Warto sięgnąć po naturalne sposoby odstraszania tych szkodników. Podobnie jak niektórych roślin, ślimaki nie lubią zapachu kawy i cynamonu. Dlatego warto opryskać zagrożone atakiem ślimaków rośliny ostudzonym i rozcieńczonym naparem z kawy (najlepiej z dodatkiem cynamonu), zaś fusy po kawie wystarczy rozsypać wokół roślin. Jak niewidzialna przeszkoda zadziała na ślimaki również soda oczyszczona, którą wystarczy rozsypać wokół grządek. Podobne działanie ma rozłożenie taśmy miedzianej, soda jest jednak znacznie tańszym rozwiązaniem.

Zobacz wideo Płyny na owady - naturalne sposoby na pozbycie się insektów

Co na ślimaki bez skorupy? Pułapki i naturalne bariery

A co na ślimaki bez skorupy może pomóc? Nagie ślimaki są rzeczywiście największym zagrożeniem dla naszych upraw. Ponieważ nie chroni ich skorupa, są bardzo wrażliwe na odwodnienie. Wodę przyswajają zarówno z pożywieniem, jak i całym ciałem, toteż poszukują miejsc, gdzie jest wilgotno. Warto więc zwabić je do pułapki domowej roboty: ułożyć stare deski w taki sposób, by powstało pod nimi wilgotne i zacienione miejsce, wkładając pod spód przynętę, np. liście sałaty. Ślimaki będą tu szukać bezpiecznego schronienia - wystarczy regularnie opróżniać pułapkę. Jeszcze lepszym sposobem na zwabienie ślimaków jest wykorzystanie piwa. W ziemi zakopujemy wysoki słoik, napełniając go w 1/3 piwem. Ślimaki zwabione zapachem napoju podpełzną do pułapki i w nią wpadną. Tu też konieczne będzie regularne opróżnianie pułapki.

Innym sposobem na ślimaki, w szczególności nagie, jest rozsypanie wokół roślin piasku zmieszanego z popiołem, żwiru, trocin, pokruszonych skorupek jajek, czy gotowego preparatu tego rodzaju. Ślimaki niezbyt dobrze radzą sobie z poruszaniem się po sypkim podłożu, na dodatek tego typu suche substancje oblepiają ich ciała sprzyjając odwodnieniu. Podobne działanie ma mączka bazaltowa, którą można oprószyć rośliny. Natomiast aby pozbyć się jaj i młodych osobników, warto przekopywać i spulchniać ziemię wokół roślin: narazimy je wówczas na wysuszenie, a dodatkowo mogą paść łupem innych zwierząt.

Co na ślimaki na działce? Prewencja!

Co na ślimaki na działce będzie najlepszym sposobem? Zdecydowanie prewencja. Aby nie dopuścić do pojawienia się plagi szkodników, warto zapobiegać ich zadomowieniu się na naszej działce, a więc nie stwarzać warunków, w których dobrze się czują. Dlatego też należy regularnie kosić trawniki, wyrywać chwasty, grabić liście i utrzymywać porządek na terenie działki (jak najmniej potencjalnych kryjówek dla ślimaków). Rośliny dobrze jest podlewać wyłącznie rano (ślimaki żerują głównie wieczorem). Warto posadzić przyprawy odstraszające ślimaki, które nie tylko ochronią rośliny na naszej działce, ale także będziemy je mogli wykorzystać w kuchni. Jeśli jednak ślimaki pojawią się na naszym terenie, dobrze jest je po prostu zebrać ręcznie i wynieść - co najmniej 20 metrów poza teren naszych upraw, najlepiej na łąkę.

Zobacz też: Rozgnieć, wrzuć do wody i spryskaj rośliny. Ten oprysk na ślimaki jest niezawodny i kosztuje 2 zł

Więcej o: