Chcesz, aby twój ogród pięknie się prezentował? Warto posadzić w nim hortensje. To rośliny o pięknych dużych kwiatach, które występują w wielu kolorach. Zdarza się jednak, że mimo starannej pielęgnacji, roślina nie puszcza kwiatów. Podpowiadamy, dlaczego hortensja nie kwitnie i jak temu zapobiec.
Hortensja pochodzi z terenów wschodniej i południowej Azji, ale świetnie zaadaptowała się do polskich warunków i jest jedną z najchętniej sadzonych roślin ogrodowych. Możemy ją uprawiać zarówno na gruncie, jak i w donicach. Pamiętajmy, że aby pięknie kwitła, powinna mieć zapewnione odpowiednie warunki glebowe. Najlepiej rośnie na podłożu przepuszczalnym, wilgotnym i żyznym. Stanowisko idealne dla hortensji to miejsce półcieniste lub słoneczne. W cieniu nie będzie mogła się prawidłowo rozwijać. W pielęgnacji hortensji istotne jest jej podlewanie. Zbyt skąpe nawadnianie zaowocuje brakiem kwiatów.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Jeśli zastanawiasz się, dlaczego hortensja nie kwitnie, mimo pielęgnacji i częstego podlewania, pamiętaj, że roślina ta wymaga regularnego przycinania. To klucz do tego, aby obrodziła w piękne i duże kwiaty. Cięcie wykonujemy na wiosnę, pod koniec marca lub wraz z początkiem kwietnia. Jeśli pominęliśmy ten etap, może to poskutkować brakiem kwitnienia. Gałązki podcinamy nad czwartym "oczkiem", a taki zabieg sprawi, że hortensja będzie mogła swobodnie się rozwijać. Innym powodem braku kwitnienia jest nieodpowiednie nawożenie. Hortensja wymaga odżywek z dużą ilością azotu, dzięki czemu będzie miała energię na produkcję kwiatów i nowych pędów.